Topuk Çatlakları İçin Çözümler

Topuk çatlakları, en çok rastlanan ayak rahatsızlıklarından biridir. Yüz bakımı için gösterdiğimiz çabayı ayaklarımız için de göstererek topuk çatlakları gibi sorunları daha kısa sürede yok edebiliriz. Peki ayaklarda kötü bir görünüme sebep olan çatlaklar için ne yapmak gerekir?

İşte topuk çatlakları için birbirinden farklı çözüm önerileri

Topuk çatlakları her mevsim oluşabilir. Bunun için düzenli olarak ayak bakımı yapmanızda fayda vardır. Ayaklarınızı iyi bir şekilde nemlendirmeli ve düzenli olarak peeling yapmalısınız. Eğer bakımsızlıktan ya da kuru ciltten dolayı topuk çatlaklarınız oluştuysa evde bulabileceğiniz malzemelerle birkaç ayak bakımı maskesi yapabilirsiniz.

Kakao Bakımı

Kakao yağı topukta oluşan çatlaklar için en iyi malzemelerden biridir. Aktardan alacağınız kakao yağını zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra topuklarınıza masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yoğun olarak uyguladıktan sonra ayaklarınızı bir tülbent ile sarıp çorap giydikten sonra uyuyabilirsiniz. Bu şekilde gece boyu ayaklarınız nemlenir ve çatlakların görünümü azalır. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Bal Maskesi

Bal da evde kolayca bulunabilen ve topuk çatlaklarına iyi gelen bir malzemedir. Balı ılık su ile karıştırdıktan sonra topuklarınıza masaj ile uyguyalabilirsiniz. 10-15 dakika kadar masaj yaptıktan sonra sıcak su ile durulayın ve nemlendirici bir ayak kremi sürün. Bu maskeyi de haftada birkaç kere yapabilirsiniz.

Evde yapılabilen ayak bakım maskelerinin yanı sıra hazır olarak ayak kremleri de alabilirsiniz. Bu tür ayak kremleri yoğun nemlendirme ve onarma özelliğine sahiptir.

Intensive Heel Repair Balm by Earth Therapeutics (Satın Almak İçin Tıklayınız)

Topuk çatlaklarıyla savaşmak için bir diğer yöntem ise peelingtir. Ayak bakım scrubları içerisinde bulunan taneciklerle topuklardaki ölü derileri temizler ve çatlakların görünümünü iyileştirir.

Heel To Toe Exfoliating and Polishing Foot Scrub (Satın Almak İçin Tıklayınız)

Ayaklarınızı yoğun olarak nemlendirirseniz çatlak görünümünü de engellemiş olursunuz. Bunun için nemlendirme özelliğine sahip hazır ayak maskelerini kullanabilirsiniz.

Heel To Toe Disposable Foot Masks (Satın Almak İçin Tıklayınız)

Ponza taşı ya da ayak törpüleri de topuk çatlaklarını yok etmek için tercih edilebilecek yöntemlerden biridir.

Heel To Toe Large Green Foot File (Satın Almak İçin Tıklayınız)

avatar
Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-posta adresin paylaşılmayacak.