Yunanistan’da Gezilecek En iyi 12 Yer

Aşılanma sayısı arttıkça artık hepimizin gözleri tatil sitelerini aramaya başladı bile. Hal böyleyken bu sene bir değişiklik yapayım ve şu meşhur plajları olan komşuya bir göz atalım diyorsanız bu liste tam sizlik. Ama öncelikle sıkça sorulan şu soruya bir göz atalım.

Yunanistan’a gitmek için ne gerekiyor?

Yunanistan’da 90 günlük süreli vizeler için eğer normal – umumi (bordo) pasaportunuz varsa ne yazıkki vize almanız gerekiyor. Ama korkmaya mahal yok çünkü Yunanistan kolay vize alınabilen ülkelerden biri.

Eğer yeşil, siyah ya da gri pasaportunuz varsa vize almanıza gerek yok. Ayrıca daha önce bir ülkden dolayı Schengen vizeniz varsa yine Yunanistan’a girmeniz çok kolay.

Daha fazla bilgi için Yunanistan Başkonsolosluğu sitesine bir göz atmanızı öneririz. Eh hadi o zaman artık nereye gideceğimize karar vereceğimiz liste gelsin mi?

Yunanistan’da Gezilecek En iyi 9 Yer

Sakız Adası

Sakız Adası‘ndan daha önce de söz etmiştik Kadınım Mutluyum’da. Adanın neresinde kalınır nereleri geziliri orada uzun uzadıya konuşmuştuk. Ayrıntılı bilgi için bu yazılarımızı okuyabilirsiniz. Ama listemizin tepesinde olmasının en önemli sebeplerinden biri Çeşme’den çok kolay bir şekilde feribotla geçiş yapabilmeniz. Önerilerimiz ise arabasız gitmeyin, gidecekseniz de araba kiralama işleminizi önceden ayarlayın. Kapı vizesiyle geçmek isteyenler lütfen bu bilgiyi kontrol edin çünkü Covid sebebiyle eski usul kalmamış olabilir.

Akropolis

Atina’nın simgesi haline gelen Akropolis, tarihin en önemli yapılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Antik Yunan’da tapınaklar, tiyatrolar ve anıtların yer aldığı Akropolis, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Bu tarihi yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Meteora Manastırları

Meteora Manastırları, büyüleyici doğası ve manastırların yüksek kayalıklara yerleştirilmiş görüntüsü ile Yunanistan’ın en etkileyici yerlerinden biri. Meteora, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor ve ziyaret edenlerin büyülendiği yerlerin başında geliyor.

Santorini Adası

Ege Denizi’nin incisi Santorini, Yunanistan’ın en popüler tatil noktalarından biri. Beyaz evleri, mavi kubbeleri ve turkuaz denizi ile adeta bir rüya gibi. Adada yapılacaklar arasında, Caldera’da güneş batarken manzara izlemek, şarap tadımı yapmak ve kumsallarda dinlenmek sayılabilir.

Delphi Antik Kenti

Antik Yunan’da Apollon’un kehanet merkezi olarak bilinen Delphi Antik Kenti, Yunanistan’ın en önemli arkeolojik sitlerinden biri. Antik tiyatrolar, tapınaklar ve stadyumlar gibi yapılarla dolu olan bu kent, tarihe ilgi duyanlar için muhteşem bir yer.

Mykonos Adası

Mykonos, eğlenceli gece hayatı, plajları ve renkli evleri ile Yunanistan’ın en popüler adalarından biri. Adada yapılacaklar arasında, plajlarda güneşlenmek, turkuaz sularında yüzmek, gece kulüplerinde eğlenmek ve limanı keşfetmek sayılabilir.

Knossos Antik Kenti

Girit Adası’nda yer alan Knossos Antik Kenti, antik Minoan medeniyetinin merkeziydi. Bu antik kent, antik saray, tapınaklar, villalar ve hamamlar gibi yapılarla dolu. Tarihe ilgi duyanlar için ziyaret edilmesi gereken bir yer.

Rhodes Adası

Ege Denizi’nde yer alan Rodos, tarihi kalıntıları, plajları ve yel değirmenleri ile ünlüdür. Adada yapılacaklar arasında, şehir turu yapmak, Akropolis’e tırmanmak, plajlarda güneşlenmek ve su sporları yapmak sayılabilir.

Olympos Dağı

Yunanistan’ın en yüksek dağı olan Olympos Dağı, tarihte tanrıların yaşadığı yer olarak kabul edilirdi. Dağın zirvesine tırmanmak, doğayı keşfetmek ve yürüyüş yapmak için ideal bir yer

No Comments Yet

Leave a Reply