Harika Bir Kamp Deneyimi Kamp Malzemeleri ve İhtiyacınız Olan Her Şey Bu Rehberde!

Günün, haftanın ya da ayın yorgunluğunu atmak istiyorsanız; sessiz, sakin ve kafa dinleyebileceğiniz bir yere ihtiyacınız olduğu su götürmez bir gerçektir. Doğa sever biri iseniz, kafanızı toplamak ve rahat bir nefes almak için tercih edebileceğiniz alanlar oldukça fazladır. Bazen bir dağın yamacı, bir denizin kenarı veya küçük bir nehrin yanı, size arzu ettiğiniz huzuru sağlayabilir. Adeta cennetten bir köşe olan bu alanlarda evinizde gibi hissetmeniz ve konforunuzu kaybetmemeniz için yanınızda götürmeniz gereken kamp malzemeleri listesini bu yazımızda bulabilirsiniz!

Kesintisiz Konfor için İlk Adım: Çadır

Kamp malzemeleri denince akla gelen malzemelerden ilki kuşkusuz çadırdır. Doğa ile baş başa olduğunuz süre boyunca konaklayacağınız tek yer çadırınız olduğundan seçiminizi özenle yapmanız gerekiyor. En önemli kamp malzemesi olan çadırınızı seçerken iklim ve doğa koşullarını mutlaka dikkate almalısınız. Türkiye’de kullanılan en popüler çadırlar mevsimlere göre üçe ayrılıyor.

  • 3 mevsimlik çadır: İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında rahatlıkla kullanılabilir. Ilık hava koşullarına göre tasarlanmış bir çadır türü olmakla beraber en dayanıksız çadır sıralamasında 2. sıradadır. 1. sırada ‘2 mevsimlik çadırlar’ gelmektedir, o nedenle pek tercih edilmez.
  • 4 mevsimlik çadır: Kış, sonbahar, ilkbahar ve yaz aylarında kullanılabilen kamp malzemeleri arasındadır. Zorlu hava şartlarına dayanıklı değildir. Ilık kışlarda kullanılabilir.
  • 5 mevsimlik çadır: Kamp malzemeleri ”çadır” kategorisinin en dayanıklısıdır. Kavurucu sıcaklara ve karlı hava şartlarına karşı sapasağlam durabilir.

İlk defa kampa gidecekseniz, kurulumu kolay çadırlardan tercih etmeniz akıllıca olacaktır. Çadırlarda boyut, mevsim uygunluğu, su geçirmezliği, kalacak kişi sayısı önemli olduğu kadar kurulum kolaylığı da oldukça önemlidir ve yabana atılmamalıdır.

Piknik için İhtiyacınız Olanlar: Kamp Masası ve Kamp Sandalyesi

Kamp yapmak istediğiniz yere karar verip çadırınızı kurduysanız, şimdi yapmanız gereken tek şey doğanın keyfini çıkarmak! Kamp malzemeleri içerisinde ihtiyacınız olacak iki unsur (masa ve sandalye) kendinize ayırdığınız zamanı taçlandırmak için ideal. Çadırın dışında ama yine de doğada olduğunuzu hissederek rahatça oturabilmenizi sağlayan kamp sandalyeleri (piknik sandalyesi olarak da geçiyor) ve portatif boydaki kamp masaları, size oldukça konforlu bir piknik ortamı sağlıyor.

İçeceklerin sıcaklığının olduğu gibi kalmasını sağlayan bir kamp malzemesi olan termos yardımıyla pikniğinizi güzelleştirebileceğiniz gibi, taşıması kolay çaydanlıklar ve küçük tüpler ile mutfağınızdaki konforu elinizin altında hissedebilirsiniz. Yemeklerinizi saklayabileceğiniz yemek termosları, su şişeleri, lambalar, portatif mangallar ve buz torbaları gibi eşyalar size oldukça yardımcı olacaktır.

Plansız Şekerlemeler için Biçilmiş Kaftan: Hamak

Kurmak için en az malzemeye ihtiyaç duyulan kamp malzemeleri arasında parmakla gösterilen hamak, kamp macerasına katılan tatlı bir baharat gibidir. Kurulum için yalnızca 2 tane ağaca ihtiyacınız olduğundan ve kısa şekerlemeler için harika bir seçenek olduğundan hamaklar, kampçılar arasında oldukça popülerdir. Arabanızın bagajına sığabilecek bu ürün, kamp kaçamağınızı daha da değerli bir hale getirmeye hazır.

Hamakta uyumak her ne kadar cazip gelse de, siz yine her ihtimale karşı yanınızda böcek ilacı götürmeyi ihmal etmeyin. Bir çantaya kolayca sığabilecek kadar küçük kamp malzemeleri yeri geldiğinde oldukça kullanışlı olabilir.

Son Bir Adım!

Kampçı ruhunuz uyanmışsa ve kendinizi yeni bir maceraya atmaya hazırsanız fakat nereden
başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız korkmayın! Kamp yapacağınız yeri seçtiyseniz ve istekli iseniz, kamp malzemeleri konusunda endişelenmenize gerek yok. İhtiyacınız olan bütün kamp malzemeleri ve daha birçok seçenek, Koçtaş güvencesiyle sizi bekliyor. Siz de Koçtaş adresine giderek kamp malzemeleri kategorisinde aradığınız her şeyi kolayca bulabilirsiniz.

1 Comment
  1. Emekli olmama az kaldı. Yeni hobiler edinmek adına biraz araştırma yaparken sitenize rastladım. Oldukça detaylı çalışmalarınız var. Bundan sonra sitenizi takip edeceğim. Elinize sağlık…

Leave a Reply

Your email address will not be published.