8 Öneriyle iş Motivasyonunu Arttırma

Verimli bir iş hayatına sahip olmak için iyi bir iş ortamının yanında en önemli şey iş motivasyonudur. Çalışmak için içinizde gerekli hevesi bulamıyorsanız, işe giderken ayaklarınız geri geri gidiyorsa motivasyonunuzu yenilemenizde fayda var. İşte sizin için derlediğimiz önerilerle birlikte daha verimli bir iş hayatına sahip olabilirsiniz. İşte iş motivasyonunu arttırma konusundaki öneriler.

Müzik ruhun gıdasıdır

İşe giderken sizi motive edecek hareketli müzikler dinleyebilirsiniz. Bunun yanında çalışma esnasında da motive edici müzikler dinlerseniz kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Verdiğiniz molalarda da sevdiğiniz şarkıları dinleyerek ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Başarılarınızı küçümsemeyin

Motivasyonunuz düşükse kendinizi yeteri kadar takdir etmiyorsunuz demektir. Yaptığınız işi küçümsüyorsanız gün geçtikçe işinize ve kendinize olan inancınız da yok olacaktır. Daha önce başardığınız işleri düşünerek veriminizi arttırabilirsiniz.

İletişime önem verin

Çalışma arkadaşlarınız ve patronlarınızla iyi bir iletişiminiz olduğunda işiniz için de motivasyonunuz iyi bir seviyede kalır. Rahatsız olduğunuz noktaları ya da beklentilerinizi konuşabileceğiniz bir iletişim ağı oluşturmaya özen gösterin.

İş alanınızı keyiflendirin

Ofisinizi ya da çalışma masanızı kendi zevkinize göre dekore ederek iş alanınızı daha keyifli hale getirebilirsiniz. Bunun için sevdiğiniz çiçekler, sevdiğiniz insanların fotoğrafları ya da sizi keyiflendirecek dekorasyon öğelerini tercih edebilirsiniz.

Bedeninizi dinleyin

Çalışmaya kendinizi kaptırıp kendi bedeninizi ihmal etmeyin. İş yerinde yapacağınız birkaç egzersiz hareketi sizi daha enerjik bir hale getirir ve iş motivasyonunu arttırma konusunda başarıya ulaşmanızı sağlar. Ofis hareketleri ya da yapacağınız küçük yürüyüşler ideal olabilir.

Küçük molaları ihmal etmeyin

Aralıksız çalışarak verim elde edeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Küçük molalar vererek sevdiğiniz internet sitelerini ziyaret edebilir, alışveriş yapabilir ya da sizi keyiflendirecek videolar izleyebilirsiniz. Bu tür küçük molalar motivasyonunuzu korumak adına önemlidir.

Strese odaklanmayın

İş yerinde ya da işinizle ilgili bir sorunla karşılaştığınızda bu sorunu çok fazla büyütüp stres yapmayın. Sorunu o an çözemeyecekseniz kafanızı diğer işlere ya da başka konulara vererek stresi yönetebilirsiniz. Belli bir soruna fazla eğilmek de motivasyonunuzu düşürecektir.

Gerçekçi olun

Eğer bir soruunu çözemiyorsanız etrafınızdaki insanlara ya da olaylara odaklanmak yerine nerede yanlış yaptığınızı tespit etmek üzere kendinize eleştirel bir gözle bakın.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

1 Comment

Leave a Reply