İşsizlik Depresyonu Nedir? Nasıl Başa Çıkılır?

Son dönemin en büyük sorunlarından biri olan işsizlik depresyonu, özellikle üniversite mezunları için ciddi bir ruhsal sorun haline geldi. Bir meslek edinmek için yıllarını harcayan insanlar, kendi mesleklerini yapamadıklarında uzun süreli bir depresyona giriyor.

Peki işsizlik depresyonu ile başa çıkmanın yolları nelerdir?

İşsizlik depresyonu yaşayan birinin yaşadığı en büyük sorunlardan biri çevresine karşı hissettiği yetersizlik duygusudur. Bu aşamada özellikle aile bireylerine büyük iş düşer. İşsizlikle uğraşan kişiyi daha fazla yetersiz hissettirmemekte fayda vardır. Bunun yanı sıra işsizlik depresyonu yaşayan birçok kişi intihara da meyilli hale gelir. Başa çıkılamayacak bir aşamaya geldiyse bir uzmandan yardım alınması şarttır.

Gelecek kaygısı ve iş bulamam korkusuyla birlikte çeşitli fiziksel problemler de ortaya çıkar. İştahsızlık, uykusuzluk, aşırı stresle birlikte belle problemleri ve unutkanlık gibi belirtiler görülebilir.

İşsizliğin verdiği bu tarz stres ve diğer psikolojik sorunlarla başa çıkmanın en önemli adımlarından biri çözüm yolları aramaktır. Mesleğiniz ile ilgili iyi bir iş fırsatı bulamıyorsanız farklı eğitimler almak ve farklı meslekleri denemek işe yarayabilir. Bu sayede gelecek kaygısına odaklanmak yerine bir şekilde sorumluluk alabilir ve yetersizlik duygusunu alt edebilirsiniz. Bunun yanı sıra depresyona kapılmamak adına çeşitli hobiler edinebilir, doğa yürüyüşleri yapabilir veya sevdiğiniz sanatlarla ilgilenebilirsiniz. İşsizlikle birlikte oluşan duygu durumunu alt etmenin yolu bu girdaptan çıkmaya çalışmaktır. Kendinizi kapatmak yerine sevdiklerinizle daha fazla vakit geçirebilir ve enerjinizi yerine getirebilirsiniz. Unutmayın, kendinizi ne kadar güçlü ve enerjik hissederseniz iş arama potansiyeliniz de o derece artar.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply