Kıbrıs’ta Görülmesi Gereken 5 Yer

Kıbrıs bir diğer adıyla “yavru vatan” yalnızca tatil yapıp eğlenilecek bir ülkeymiş gibi görünse de aslında tarihi yerleriyle de ünlü. Gezilecek sayısız yerlere sahip olan Kıbrıs’a yolunuz düşerse bu yerleri mutlaka gidip görmelisiniz. Şehrin tarihini, turistik yerlerini ve mimari yapısını daha yakından görmek ve kültürünüze kültür katmak istiyorsanız gezebileceğiniz birçok güzel yer bulunuyor.

 İşte sizin için derlediğimiz Kıbrıs’ta görülmesi gereken 5 Yer

Surlariçi

http://www.kibrisglobal.com/wp-content/uploads/2017/06/lefkosa-surlarici.jpg

Kıbrıs’ın başkentinde bulunan Surlariçi, Lefkoşa’nın ilk yerleşim yeri olarak biliniyor. Burası, adında olduğu gibi çember şeklindeki surların içerisinde yer alıyor. Tarihi yapıları ve dar sokakları görülmeye değer. Bu şehrin muazzam dokusunu görmek için mutlaka Surlariçi’ni ziyaret etmelisiniz.

Büyükhan

http://salihsayar.org/uploads/images/Cyprus%203.jpg

Büyükhan, Surlariçi’nde yer alan en canlı yerlerden biri. Turistik açıdan görülmesi gereken bir yer olmasının yanı sıra cafelerin, restoranların, alışveriş dükkanlarının yer aldığı bir yer olması da burayı daha canlı hale getiriyor. Büyükhan’ın içinde gezerken kendinizi bir zaman makinesi ile tarihe gönderilmiş gibi hissedebilirsiniz. Zira Büyükhan’ın tarihi atmosferi insanı büyüleyecek cinsten.

Bella Pais Manastırı

https://gezilmesigerekenyerler.com/wp-content/uploads/2014/06/bellapais-manastiri-02.jpg

Girne’in hemen doğrusunda yer alan Beşparmak dağlarına yolunuz düşerse, bu dağın yamacında bulunan ve Lüzinyanlı’lardan kalma olan Pella Pais manastırını mutlaka ziyaret edin. Manastırın yer aldığı yer muazzam bir İngiliz Mahallesi ve manzarası ise Girne Mahallesi’ni gözler önüne seriyor. Ayrıca bazı dönemler bu manastırda klasik müzik konserleri de yapılıyor. Eğer denk gelirseniz bu konserleri de kaçırmayın.

Salamis Harabeleri

https://www.kibrisrentacar.com/wp-content/uploads/salamis-harabeleri-kibris-3.png

Tarihe ilgiliyseniz mutlaka Salamis Harabelerini de duymuş olmalısınız. Bronz çağından kalmış bu şehir, çok eski zamanlarda Kıbrıs’ın başkenti olarak biliniyormuş. Burada Roma tiyatrosu, Forum, Zeus Tapınağı ve kral mezarları yer alıyor. Antik şehirleri gezmeyi seviyorsanız mutlaka görmeniz gerek.

Girne Kalesi

http://www.akgunlerturizm.com/wp-content/uploads/2013/03/Girne-Kalesi31.jpg

Kıbrıs’ın en bilinen yerlerinden biri olan Girne Kalesi, zamanında savaşlara ve korsanlara bolca maruz kalmış. Son derece büyük olmasının yanı sıra içerisinde sayısız önemli eser de barındırıyor. Kıbrıs’a gittiğinizde bir gününüzü ayırarak Girne Kalesi’ni baştan sona gezmeyi tercih edebilirsiniz. Hem tarihi dokusu hem de muazzam görüntüsüyle gezilip görülmesi gereken en önemli yerlerden.

 

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply