Hangi Ülkede Nasıl Kahvaltı Yapılıyor?

Kahvaltı. Günün en önemli öğünü. Biz Türkler bu konuyu sanırım en ciddiye alan insanlardanız. Hele ki pazar kahvaltısı dedik mi ipin ucunu pek güzel kaçırırz. Olayı bruncha bağladıysak muhtemelen mide fesatına doğru yol almaya başlamışız demektir.

Son iki senedir Amerikada yaşıyor olmam sebebiyle kahvaltının değerini çok daha iyi anladım. Klasik Amerikan kahvaltılarından olan pankeki sevmemle birlikte tek başına yetmediği de ayrı bir gerçek. Hem Amerikalılar pankeki bizim gibi nutella ya da reçel ile yemedikleri için o akçaağaç şurubuna ayrıca tiltim.

Amerikalılar pankek dışında waffle -ki bizim waffle uzaktan yakından ilgisi yok- ve çokça omlet yiyorlar. Gelin görün ki benim yağda pişirilen yumurtayla hiç aram yoktur. O yüzden dostlar Amerika’da bir eziyeti yaşamaktayım desem yeridir. Bu eziyeti bir kere de Almanya’da yaşamıştım. Gerçi o sadece 4 ay sürmüştü. Orada da her yer domuz sosisiyle kaynıyor. Domuz sevenler için bir cennet denilebilir. Ben domuz yemiyorum. Kültürel sebepler kadar buna kokusunu sevmememin de etkisini katabiliriz. Neyseki Almanya, Fransaya yakınlığı sebebiyle midir nedir fırıncılık kültürü açısından zengin bir ülkeydi. O sebeple kahvaltılarımı genelde kruvasan ile yapar yırtardım. Paris’ e yaptığımız gezide de ekmeğe hamura doyup geldik doğrusu. Kısa Avrupa yaşamı bana bol kilo olarak geri döndü. Kısacası azizim bizim yeşil zeytinli, beyaz peynirli Türk kahvalmız gibisi yok nokta.

 

[imagebrowser id=171]

 

Ama ben sizin için yine de bir derleme yapmaktan kendimi alıkoyamadım. Tatili ve yeni ülkeleri gezmeyi benim kadar seviyorsanız diğer ülkelerin sabah kahvaltılarında ne yediklerini bilmeye sizin de hakkınız var! 8 ülkede kahvatıda neler yeniliyormuş listeledim. Listemde Almanya, İngiltere, Fransa, Brezilya, Canada, Birleşik Devletler, İtalya ve Japonya var. Bu arada Japonya’nın benim için hiç şansı yok. Benim için en yenilebilir olan sambacı kardeşlerimizin ki gibi duruyor. Sizin favoriniz hangisi oluyor aralarından?

Görüntüleri güzel bir yerde ama olsun benim Türk kahvaltım bambaşkadır bambaşka!!!

Not: İlk fotoğraf Datça TürkEvi sitesinden alınmıştır.

Betül K. Yıldız

Betül Yıldız Marmara İşletme' den 2009 yılında mezun olduktan sonra kendini sosyal medya yardımıyla internet sektöründe buldu. O gün bugündür dijital dünyanın bir parçası olmaktan mutlu mesut yaşamakta. İstanbul' a olan aşkından dolayı çok gezer, hele cumartesi geceleri evine girmezdi. Şimdi New York'ta ne yapmaktadır bilinmemekle birlikte portalımızın joker elemanı olmayı kendine görev edindiği için sevgimizi ilk günden kazanmış durumda. Sıradaki istek parçayı çalması için ona [email protected] ' dan ulaşabilirsiniz. Google+

No Comments Yet

Leave a Reply