Ruhunu Müzikle Anlatan Adam: Anıl Kaplanoğlu

Facebook’ta dolaşırken arkadaşımın paylaştığı bir şarkıya rastgele basmamla tanıştım Anıl’la. Öğlen Uyku’su adlı şarkısını o kadar çok sevdim ki en çok dinlenenler listemde en başlara kadar geldi. Daha sonrasında listede takılıp kaldı. Bu gün yine şarkıyı dinlerken aklıma takıldı kimdir bu çocuk nedir neyin nesidir diye. Google’da arattığımda yeni bir şarkısı, daha doğrusu bir single çalışmasıyla tekrar geri geldiğini gördüm.

Anıl Kaplanoğlu

Yeni single parçası “Normal Değilim” bir önceki parçasına kıyasla daha bir canlı daha bir enerjik. Kendisine soracağım ilk soru bu kadar yoğun cümleleri sana yazdıran kimdi olacaktı ama yeni single parçası bu sorumu çürüttü. Konuşmalarından bile nasıl enerjik ve dopdolu olduğu anlaşılıyor. Bir de yakışıklı mı yakışıklı. Yani kısaca kızlar “Açın yolu Anıl geliyor.”

Anıl Kaplanoğlu 3

Kendisini Facebook’tan bulup kısa bir röportaj yapmak istediğimi söylediğimde beni büyük bir içtenlikle karşıladı ve aynı içtenlikle cevaplar verdi.

Ece Şahinoğulları: Öncelikle Merhaba; sana ilk sorum Anıl nereden geldi, nereye gidiyor, neler yapıyor, neler istiyor? Yani kısaca Anıl kim bize anlatır mısın?

Anıl Kaplanoğlu: Sana da merhaba. 🙂

Aslında ben müzikal olarak hep buradaydım. Tabi önceleri daha iç dünyama kapanık durumlar vardı. Sonuçta üretim denilen şey iç dünyanızın size verdiği bir olgu. Sanırım bu her üretici için de geçerli. Tabi yaşım ilerledikçe, hayatımdan insanlar gelip geçtikçe ve yaptıklarım tutkum haline dönüştükçe yapılanlar defterlerde kalmıyor ve profesyonelleşiyor. Kendiliğinden mi oluyor? Hayır. Deli gibi çalışıp, maddi manevi fedakarlık gerektiriyor. Öte yandan daha işin başının da başındayım. Çok şey var daha. İçten gelen hırsım ve idealist kafamın işimi kolaylaştırdığını söyleyebilirim. Tatmin olmama gibi bir durumum var. Ya da sorunum bilmiyorum.

E.Ş.: Defterler demek, yani daha çok parça duyacağız senden. Yaşasın! Peki iç dünyandan çıkıp, dışarıdan baktığımızda bile çok zorlu olan bu piyasaya, kendini nasıl atmaya karar verdin? Böyle bir karar alacağın belliymiş ama tam kırılma noktası neydi senin için?

A.K.: Evet daha bir çok parça var sırada bekleyen. Kırılma noktası gibi bir durum yok. Yani kimse başlarken kendine ya da yakınındakilere şarkı söylemek için başlamaz bu işe. Ulaşabildiği kadar geniş yere ulaşmak ister. Bazısı başarır bazısı başaramaz. Birçok faktör de etkili tabi burada. Ama illa bir nokta söylemem gerekirse sahneye ilk çıktığım gün ufakta olsa o ilgiyi gördüğümde daha başka yerde mutlu olamam yerim burası dedim.

E.Ş.Gerçekten sende bir star ışığı olduğunu söylemeliyim. Farklı iki tarz parçan ve ikisi de birbirinden güzel. Hayranlar listene beni de ekle lütfen. Peki ya bu single hakkında söylemek istediklerin neler var? Kimlerle çalıştın, hazırlık süresi nasıldı? Ayrıca kapak resmine bayıldım Erkin Demir adlı fotoğrafçı çekmiş yanlış bilmiyorsam.

A.K.Çok teşekkür ederim hemen böyle bir liste yapıp seni yazacağım. 🙂

Bu şarkı benim için özel ve güzel al sözlerini Anıl Kaplanoğlu biyografi olarak koy. Belki bir çok insan da kendine yakıştırabilir öyle de özelliği var. Aranjörüm Mert Tunçmakas. Şarkıyı ona götürdüm daha sonra kendimizi özgür bıraktık stüdyoda ve bu son halini çıkardık. Onun bakış açısına çok güveniyorum. Ne olmak istediğimi de iyi biliyor. Bu yüzden rahatım onunla çalışırken.
Fotoğraf konusunda da söylediğin gibi. Karakteristik bir şey oldu bence. Sanırım bu süreçte biraz şanslıydım. Mesela Erkin Demir ile ayni liseden mezunuz ama bir dostluğumuz yoktu. Yapılan işler yolumuzun kesişmesini sağladı. Ve şuan muhtemelen uzun yıllar fotoğraf konusunda çalışabileceğim ve danışabileceğim biri.

E.Ş.Anıl sana bu içten ve güzel cevapların için çok teşekkür ediyorum. Umarın yolun açık olur demeyeceğim çünkü böyle bir yetenekle seni çok iyi yerlerde göreceğimden eminim. Bir gün seni canlı dinlemek isterim mümkün mü?

A.K.Ben de çok teşekkür ederim. Single hazırlık evresinden itibaren orkestramla provalarımız devam ediyor. Yakın zamanda konser tarihleri netleşir. Netleştiğinde mekan ve zaman bilgileri Facebook sayfamda yer alacak. Twitter’da da itinayla duyurulur zaten. 🙂

E.Ş.Son sözü sana bırakmak istiyorum. Ne söylemek istersin buradan tüm Mutlu Kadınlara?

A.K.Gerçekten mutlularsa, onları mutlu eden şeylere sarılsınlar geri kalan fazlalıkları da hayatlarından çıkarsınlar.

Anıl Kaplanoğlu’nun ilk şarkısı için BURAYA bir tık.
Yeni single’ını iTunes’dan indirmek için BURAYA bir tık.
Deezer için BURAYA, Spotify için ise BURAYA hemen bir tık.

Anıl Kaplanoğlu 4

Ece X.

Merhaba! Ben Ece, Marmara Üniversitesi İşetme mezunuyum. Deneyimlerimi ve bilgilerimi paylaşmak en büyük tutkum. Yazılı olarak buradan, izlemek isterseniz eğer beni Youtube kanalımdan takip edebilirsiniz. Mutlu Kalın!

1 Comment

Leave a Reply