Doğum Sonrası Kilolar Kaç Ayda Verilir?

Merhabalar, 

Doğum yapmak sanırım bir kadının hayatında geçtiği en büyük sınavlar biri. 9 ay boyubca yaşadığınız stres, endişeler kaygılar hepsi bir anda son buluyor. Hem tatlı bebeğinize kavuşuyorsunuz hem de o büyük soru işaretleri sonunda cevabını buluyor. Modern günümüz kadının en büyük sorularından biri de şu süphesiz: “Doğum Sonrası Kilolar Kaç Ayda Verilir?”

Ne yalan söyleyeyim benim en büyük sorularımdan biri buydu çevremdeki daha önce doğum yapmış arkadaşlarıma ve büyüklerime karşı.

Ben ne yazıkki doğumdan sonra kilolarını kolayca verebilen bir aileden gelmiyorum. Bizim ailenin hep bir kılo verme sorunu olmuştur. Kolayca kilo alan ama öabucak veremeyen insanlardanız biz. Hal böyle olunca tabi en büyük endişeleriminden biri tabiki ya doğumdaki kiloları kolayca veremezsem.

4.aydaki görüntüm.

Ama bundan önce önemli bir sorumuz var.

Hamilelikte Kaç Kilo Almalıyım?

Bir kere şunu aklınızın bir köşesine koyun. eğer normal kiolda bir insansanız 11 ila 16 kilo arasında kilo almalısınız. Bunu bütün uzmanlar zaten söylüyor yıllardır. O yüzden neden çoğu kadının hamıleyim diye her şeye abandığını anlamış değilim. Bir kere hamileliğin çok normal bir süreç olduğunu unutmayın. Bebeğiniz siz yemek yeseniz de yemeseniz de ihtiyacı olan şeyleri zaten alacaktır. Bu sebepten doktorunuz size vitamin, demir gibi takviyeler yaparç Bebeğiniz vücudunuzda halı hazırda bulunan . tüm gerekli mıneral ve vitaminleri adeta somurdugu için annenin zayıf düşmemesi açısından bu takviyeler yapılır. 

5. aydaki kilom.

Günlük kaoriler açısından ise,

  • ilk 3 ayda 1800,
  • ikinci 3 ayda 2200
  • son 3 aylık döneminizde de 2400 calori günlük olarak önerilmektedir.

İkiz bebek bekleyenlerin ise 15 ile 20 kilo alması ideal olarak görülmektedir. Şimdi belki aranızda neden tek bebek için 16 kiloya kadar ideal, ikiz için ise yine 15-20 arası ideal ki bu rakamlar garip diyenler olabilir. Unutmayın ki ikiz bebekler 40. haftaya kadar beklemez. 37. hafta genelde ikiz bebekler için tam doğum süreci olarak görülür ve çoğu zaman yaşanan rahatsızlıklardan dolayı ikiz bebekler 37. haftadan önce  bile doğurtulur. Mesela ben hamile sarılığı olduğum için 36. haftada doğum yaptım. 

6. ayın başı.

Doğum Sonrası Kilolar Kaç Ayda Verilir?

Doğum sonrası kilolarınızın tamamını 6 aya kadar süren bir sğreçte verebilirsiniz. Neden 6 ay? 

Youtube videosunda izlediyseniz eğer göreceksiniz ki ben aldığım 17 kilonun 15 kilosunu aslında 10 günde verdim. Ama bu kilo verme süresi ne yazıkki böyle son bulmuyor. Çünkü sütünüzün artması için vs. fazla yemeye başlarsanız ekstra kilolar almaya başlıyorsunuz ve bu kilolarınızın verilmesi nerden baksanız 6 aylık bir süreçte oturtabiliyorsunuz. Çünkü bebekle uğraş yeni bir şey sizin için bu düzeninizin oturması, egzersiz yapmaya başlamanız  vs. derken nereden baksanız bir 6 aylık sürede düzene oturuyor bu yeni hayatınız. Bu sebepten aslında ilk 10 gün gibi kısa bir sürede kilonun çoğunu verseniz de benim gibi geri kilo almalar, onların geri verilmesi toplamda 6 aya kadar sürebiliyor.

7. ayın başı

Doğumda Sağlıklı ama Nasıl Az Kilo Alabilirim?

Bu sorunun cevabı da videomuzda gizli. Doğumla ilgili ya da Amerika’da çocuk doğurma ile ilgili sorularınız varsa bu yazının altına ya da videomuzun altına yorum bırakırsanız yeni videolar çekebilirim sizin için.

Umarım bu güzel sürece başlamadan kaygılarınızın bir kısmını azalatbilmişimdir.

Sevgiler…

7,5 aylık hamile halim.

 

avatar
Betül K. Yıldız

Betül Yıldız Marmara İşletme' den 2009 yılında mezun olduktan sonra kendini sosyal medya yardımıyla internet sektöründe buldu. O gün bugündür dijital dünyanın bir parçası olmaktan mutlu mesut yaşamakta. İstanbul' a olan aşkından dolayı çok gezer, hele cumartesi geceleri evine girmezdi. Şimdi New York'ta ne yapmaktadır bilinmemekle birlikte portalımızın joker elemanı olmayı kendine görev edindiği için sevgimizi ilk günden kazanmış durumda. Sıradaki istek parçayı çalması için ona betul@kadinimmutluyum.com ' dan ulaşabilirsiniz. Google+

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-posta adresin paylaşılmayacak.