Aşk, Işık, Moda: Paris (Bölüm 1)

Bir giriş cümlesi yazmayı çok denedim. Paris’i kim kalıplara sığdırabilir ki? 2 bölümlük bir yazı dizisi şeklinde anlatmak istiyorum bu rüya şehrini. İlki Paris’e ilk defa gidecek olanlar için Turistik bir yazı olacak. Eğer Paris’e 2. defa gidecekseniz “Parisien” gibi dolaşmak istiyorsanız yazının 2. bölümünü bekleyin.

Milliyetçilik duyguları çok kabarık bir ülke. Ama insanın kendisini bir rüyada gibi hissetmesine neden olabilicek kadar da nazik insanlar. Fransa’nın benim için sadece bir ülke olmaktan çıkıp yaşanılacak yer kavramına gelmesi ziyaret etmiş olmamdan kaynaklanıyor olabilir. Gördüğüm tek ülke Fransa olmasa da Paris’teki görsel şölen diye tabir edebileceğimiz şey benim için çok büyük bir anlam taşıyordu.

Paris-Ville

Paris; rüyaların, aşkların, hayallerin şehri. Moda, sanat, müzik, ve mimarinin iç içe geçtiği bu şehrin her sokağını tek tek dolaşmak istiyor insan. İlk gidildiğinde gezilecek yerleri gezip sonra bir daha Paris’i Parisli gibi yaşamak için geri dönmek gerek. “Parisien” olmak yani. Tarihine sahip çıkmaktan öte onu değiştirmemek için yeni binaları bile eski mimari çizimlere göre yapan kendi tarihlerinin aşığı bu insanları anlamamak imkansız. Tek bir sokağını görmüş olmak bile yetiyor.

ParisStreets

Eğer tarihle harmanlanmak istiyorsanız Louvre müzesine gidin en kısa turun 1 saat en uzun turun 5 gün sürdüğü bu muhteşem yerde geçmişi avuçlarınızın içinde hissedebilirsiniz. Louvre müzesi tarihin en büyük savaşlarına, mutluluklarına, krallarına ve kraliçelerine tanıklık etmiş tam bir tarih cenneti. Sadece Louvre müzesinin tamamını gezebilmek için 5 günlüğüne Paris’e gelenler bile var.

680x250_paris2

Louvre müzesinden çıktığınızda tam karşınızda kalan Tarh’ın oradan başlayarak Champs-Élysées’e kadar devam eden bahçeyi görmeniz gerekiyor. Bu bahçe Kraliyet Bahçesi olarak geçiyor. Kraliyet bahçesinde yürüyüşe çıkarsanız eğer bilin ki orada olan bütün ağaçlar çiçekler 100 yıl önce de ordaydı. Her sene bitki ekimi yapıldığında aynı yerlere aynı şeylerin ekildiğini öğrendiğinizde 100 sene önce sizin gördüğünüzün aynısını gören birinin olduğunu bilmek tarihi iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor.

The-Tuileries-Garden-Louvre-Paris

Champs-Élysées’e geldiğinizde hayat burada bir kadın için çok farklı akıyor gibi hissedebilirsiniz. Cüzdanınıza sahip çıkın çünkü Paris’te olan bir çok şey Türkiye’de de var. Siz etrafınızdaki güzelliklerin tadını çıkartın. Tabi bir de Ladree ‘dan makaronun. Bir mojito içmenizi tavsiye ederim Champs-Élysées’de ya da sıcacık bir kahve.

02

Her noktadan gördüğünüz Eiffel’den sıkıldığını söyleyen insanların var olduğunu unutmayın. Bu görkemden kim neden sıkılsın ki diye düşünebilirsiniz. Karşısındaki çimlerde Eiffel manzaralı bir dinlenme molası mutlaka vermelisiniz. Çünkü Paris için yeterli gün sayısı diye bir şey yok.

eiffel

Elinize bir kitap alıp gün boyu farklı yerlerde dolaşabilirsiniz. Paris’i bir de Eiffelin üstünden görmenizi tavsiye ederim. Ya da uzun bir yürüyüş yapın. Molin Rouge’un önünden geçerken nice aşkların mezarı olduğunu unutmayın. Devamında Montmartre tepesine çıkıp eşsiz Paris manzarasına doya doya bakabilirsiniz. Mutlaka Montmartre’nın arka sokaklarını dolaşın, sanatçılar merkezi olarak bilinen bu tepe aşağıda bıraktığınız yerden çok daha farklı ve egzotik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Seine Nehri kenarında kitap satan amcalar biraz fazla konuşurlar hemde Fransızca anlamadığınızı bildikleri halde. Belkide çok dertleri var. Seine nehrinden devam ederken, aşkınızı kilitlemeyi unutmayın. Bir çok umutla asılıyorlar bazıları bitiyor ve gidiyor belki ama kendi adıma işe yaradığını söyleyebilirim.

8879270342_79330b7a8e_z

Seine nehrini geçtikten sonra güzeller güzeli Belle ile Notre Dame’ın Kamburu’nun insanı her seferinde ağlatan hikayesinin gerçekleştiği Notre Dame Katedrali önünde birazcık saygısız yeni nesil kaykaycı gençleri görmezden gelmeye çalışın elinizde şarabınız ve kadehinizle dolaşmanın normal olduğu bir şehirde tek başınıza bir sokak çalgıcısının yanında kadehinizi yudumlayın.

Notre-Dame

Ve tabi ki sabah uyandığınızda burnunuza gelen kokuyu takip edip en yakın Kruvasan’ı alın yanınde French Press kahvenizi istemeyi unutmayın.

coffee-croissant-breakfast-2560x1440

Turistik yerler dışında nerelere gidilir, nasıl gidilir, ne yenilir ne içilir merak ediyorsanız yazının 2. Bölümünü bekleyin.

avatar
Ece X.

Merhaba! Ben Ece, Marmara Üniversitesi İşetme mezunuyum. Deneyimlerimi ve bilgilerimi paylaşmak en büyük tutkum. Yazılı olarak buradan, izlemek isterseniz eğer beni Youtube kanalımdan takip edebilirsiniz. Mutlu Kalın!

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-posta adresin paylaşılmayacak.