Yoga Yolculuğum

Merhabalar,

Sizlerle bu köşeden yoga ve yaşam ile ilgili deneyimlerim ve öğrendiklerimi paylaşacağım. Yoga herkese göre farklı anlamlar taşıyor. Yoga’yı bilen, bilmeyen herkese göre.

Kelime özü  “birleşmek” demek.

1380572_385070338289704_2025671805_n

Bence yaşam demek. Yaşamın ta kendisi! Yaşam da birçok şeyin birleşimi ve yoga da öyle. Aslında yoga ve yaşam ne kadar da birbirine bağlı. Benim de bunu görmem ve bu anlamı çıkarmam pek kolay olmadı. Bu uzun bir yaşam yolu ve yoga yolculuğu. Birbirimize öğreteceğimiz ve öğreneceğimiz, aslında birbirimize ne kadar da tanıdık olan yolculuğumuz!

Dün uzun bir aradan sonra ilk yogamı yaptım. Uzun dediğim zaman dilimi tam 27 gün. Belki de bir yoga hocası olarak uzun bir süre olabilir, bilmiyorum. Kalbim hazır olduğunda ruhum olmadı, bedenim istediğinde zihnim çok meşguldü. Bir türlü hepsi bir anda birleşmedi. Bu arada uzun bir tatil yaptım ve evimi taşıdım. Güney sahillerini gezdim. Canım ne çekerse onu yedim, keyfim nereye gidelim derse oraya gittim.İyi ya da kötü, olumlu ya da olumsuz demedim. Bazen denizin ortasında bağırarak şarkı söyledim, bazen görkemli dağlara ağzım açık bakakaldım, ya da tırmandığım zirvelerde soluğum kesildi. Yeni yeni arkadaşlar edindim, yeni yeni yerler buldum, yeni yeni şeyler keşfettim kendimde. Bugün ilk yogamda aslında hep, her an yoga yaptığımı farkettim. Tam bir senedir istisnasız hergün yoga pratiğimi yapıyorum. Bu fiziksel araştırmayı hayatıma da taşımaya çalışıyorum. Yemek yaparken, birileriyle telefonda konuşurken, bir şeylerle meşgulken ya da sevgilimle ilişkimde. Yoga pratiğimde olan fiziksel araştırmayı yaşamda da bir laboratuvar alanı gibi araştırıyorum. Hayatımın her alanına taşımak için çaba sarfediyorum. Çünkü önce çaba sarfederek ve kendime öğreterek hayata geçireceğime inandım. Gelelim tatil günlerine… İşte bu 27 gün o kadar serbest bıraktım ki kendimi, özgürlüğümü hissettim. Ama öyle her an değil! Tabiki zaman zaman, hatta minik minik zamanlarda. Sanki güzel bir yaz esintisi gibi, bir anlık tüylerim ürperiyordu. Ve sonra acayip tarifsiz bir çoşku kaplıyordu içimi. İşte insan olmanın o en doğal hâli! Çaba sarfetmediğim anlarda özgür oldum. Sadece anın keyfini çıkardım. İşte yoganın en büyük hediyelerinden sadece biri. Öyle ki, o anı yaşamak iç huzuru da birlikte getiriyor.

1239780_374778725985532_1374647694_n

Bunlar sadece manevi olarak kattıkları ve fiziksel pratik yapmadığımda da etkileri devam ediyor. Bedenim eşsiz bir farkındalık zekası sergiliyor. İşte ben de, geçen bu 27 günde bunu deneyimledim. Tabiki fiziksel sonuçları da saymakla bitmez. Böylece beden, zihin ve ruh dengeleniyor, birleşiyor. Ayrıca yoganın çeşitli hastalıklara iyi geldiği bilim dünyası tarafından kanıtlanmış ve gözle görülür iyileşmeler sağlanmış.

İşte yoganın 10 fiziksel etkisi ve sonuçları:

1. Solunum sistemini iyileştirir ve akciğerlerin kapasitesini arttırır.
2. Kalbi destekler ve dolaşımı düzenler.
3. Hormanları dengeler.
4. Bedende birikmiş toksinleri atar.
5. Kas ve eklem ağrılarını azaltır.
6. İç organlara ve bedene masaj etkisi yapar.
7. Uyku problemlerine iyi gelir.
8. Omurga ve omuriliği güçlendirir.
9. Sırt ağrılarına iyi gelir.
10. Esnek ve güçlü bir beden yapısı sağlar.

Sizler de kendinize gün içinde sadece 5 dk. ayırın ve burundan nefes alıp burundan vererek, havanın burundan giriş ve çıkışını izleyin, sadece farkedin. İnanın, sadece bu “an” ı farketmek bile gelecekteki deneyimleriniz için bir adım. Nefes verişlerinizi her adımda biraz daha uzun boşaltın. Nefes almaktan çok vermeye odaklanın. Bunu sakin ve sessiz bir yerde, oturarak yapın. Omurganız mümkün olduğunca dik olsun.Eğer ki, kalabalık bir ortamda iseniz, kendinize daha sessiz daha az insanın olabileceği bir yer bulun. Ya da en iyisi bir lavabo, tuvalete sığının. Ben de bazen öyle yapıyorum. “Bu da mı yoga?” demeyin, evet bu da yoga! Adım adım, yavaş yavaş başlayın. Hiç acelemiz yok. Hareketin o eşsiz doğasını yavaş yavaş farkediyoruz.

1209122_383748795088525_1938231662_n

Ne güzel 🙂

Gün içinde sadece 5 dakika ayırarak yoga ile siz de tanışabilir, fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak canlı ve dengeli bir hayata merhaba diyebilirsiniz. Ben de böyle küçük zaman dilimlerinde başladım.

Son olarak; Buda demiş ki;

“Sağlığınıza dikkat edin. Neşeli olun. Kendinizi altından kalkamayacağınız işlere zorlamayın.”

Soru, görüş ve önerileriniz için bana e-posta yazmayı ya da aşağıdaki yorum kutucuklarından ulaşmayı unutmayın!!

Deniz

 

Deniz Özcan

Heyecanı ve tutkusu hiç bitmeyen Deniz,hayatı büyük bir merakla anlamaya çalışırken yoga yolcuğu başladı.Meraklı araştırma duygusu hiç bitmediğinden çoşkusunu ve doğallığını da derslerine taşıyor.Yaratıcı ve farkındalık hissettiren yoga dersleri veriyor.Dans etmeye,yürüyüş yapmaya ve yazı yazmaya bayılır.Yoga,pilates,doğal beslenme,nefes çalışmaları,meditasyon,spiritüalism ve çocuk eğitiminde kendisini yetiştiriyor. Yoga yolculuğuna öğrenerek ve öğreterek,her geçen gün çoğalarak ve tazelenerek devam ediyor.

No Comments Yet

Leave a Reply