Hot Yogayı Keşfetmek

Merhabalar,

Zaman ne kadar da hızlı geçiyor. Yılın son ayı eski defterleri kapatmak, gidene git demek, eskiyen püskülen eşyaları değiştirmek, gıcık olduğunuz insanlardan uzaklaşmak, sevmediğiniz huylarınızdan kurtulmak için en iyi zaman bence! Her şeyin bir sonu vardır. Ben sonları severim. Çünkü yeni başlangıçlar getirir. Yeni yılı heyecanla bekliyorum!

Geçtiğimiz yıl, benim için çok yoğun geçti ve bana bir kucak dolusu stres yükledi! Yaz tatili yapmadım. Gezmedim, tozmadım ve çalıştım! Hal böyleyken, sadece İstanbul trafiği ve koşuşturmaca bile, stres yüklemeye yetiyor. Şükürler olsunki; çok sevdiğim bir işim var. Yeni ve değişik olan şeylere açık biri olduğum için de şanslıyım bence ve evrenin bana gönderdiği işaretleri her daim takip ederim! İşte böyle zor zamanlarımda “Hot Yoga” ile tanıştım.

Hot Yoga, 38 derece ısıtılmış bir sınıfta, 90 dakika boyunca,y oga pozlarının belirli bir seri halinde yapılmasından oluşuyor. Evet, ilk Hot Yoga dersim, odaya girdiğimde sıcak bir ortam ile karşılaşıyorum 🙂 Sonra Hello! aynalarda kendimle yüzleşiyorum. İlerleyen dakikalarda, burnumun ucundan ter damlıyor, birazcık daha esniyorum, aynada kendimle göz göze geliyorum, limitlerimi görüyorum, sınırlarımı zorluyorum. Ve bütün ders boyunca bedenim aracılığıyla hislerimi farketmeye başlıyorum. Dersten çıkarken şöyle hissediyorum; şöminenin yanındayım ve elimde kocaman bir bardak sıcak çikolata var!

hmm.. 🙂

Garip bir mutluluk hissi 🙂

image3

Öncelikle bir tane yoga yok! Her şeyde olduğu gibi bu işe de, batılılar el attığından beri, yoga çok çeşitli bir pratik. Her yoga pratiği ayrı bir dünya. Öğrenmek ve usta olmak için günler, aylar, yıllar gerekli. Bence yoganın her tarzı denenmeli, bir tane yol yok! Tabiki her şeyden önce, bedensel bir egzersiz. Sağlıklı bir yaşamın sırrı, güçlü ve esnek bir omurgaya sahip olmaktan geçiyor. Daha güçlü ve esnek bir beden, esnek bir zihin yapısı ve güçlü bir içsel benlik yaratıyor. Böylece günlük yaşamda stresle mücadele etmen daha kolay hale geliyor. Genellikle kaygı duyduğumuz durumlarda stres yaşarız ve bu durum aniden olur. Sürekli yaşanmaya başladığında ise, bu duygu durumu seni hep stresli, agresif, mutsuz, depresyonlu bir insan yapar. Ayrıca stres, fiziksel travmalar da yüklüyor olabilir. Mesela, kendimden biliyorum, saatlerce trafikte kalmak kalçayı sıkıştırabilir. Kaygı hissetmek, omuzlara ve boyuna tansiyon yapabilir. Kendini stres yüklü hissettiğinde, o ortamdan uzaklaşmak ya da sıcak bir duş almak anlık çözümler sadece. Duygularını önemseme demiyorum sadece hissettiğin şeye kapılıp gitme diyorum. Çünkü, stresliyken doğru karar verme şansın, yüzde sıfır. Yoga ile uzun vadede ruhsal bir rahatlama ve içsel bir dinginlik kazandığın ise, bilimsel bir gerçek.

Hot yoga, bedenimin daha çok açılmasını ve rahatlamamı sağladı. Çünkü sıcak, bedeni daha güvenli bir şekilde ve zorlamadan esnetiyor. Vücuduna güzel bir detox yapıor. İç organlara masaj etkisi oluyor. Gönül rahatlığıyla söyleyebilirimki; hot yoga zayıflatıyor. Evet, çoğumuz spor salonlarında boşuna zaman harcıyoruz. 🙂 Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor ki, kışın en çok ihtiyacımız olan şey bu! Halihazırda zaten bir yoga insanıysanız, yeni bir şeyler keşfedin ve farklı bir deneyime kalbinizi açın, derim! Kesinlikle farklı bir bakış açısı yaratıyor. Tabiki sıcak bir odada buram buram terleyerek, kafamı kurcalayan sorulara hemen bir çözüm bulmadım! Ama günlük yaşam koşuşturmacasında daha sakin kalmamı sağladığının ve sorunlarıma odaklanmamı kolaylaştırdığının farkındayım. Ben yogayı hem meditasyon hem de egzersiz olarak yapıyorum. Size de bir yoga sınıfına dahil olmanızı öneriyorum. Sadece bedeninizi dinlemek, zihninizden geçen şeyleri farketmek, efor sarf ederek sınırlarınızı görmek ve aynı zamanda bir topluluğa ait olma duygusu paha biçilemez. Bu hareket düzenli yapıldığında stresli günlerinizi tarihe gömersiniz!

image2

Kışın acı soğuğunda ne iyi gider söyleyeyim; sıcak bir yoga! Çıkarken kendinizi çok tatlı hissetme vaadi var. 🙂 Derin bir nefes al ve evrenin sana hediyesini kucakla!

Ve yeni yıl mottom Karate Kid’in hocası Sensei Miyaki’nin hafızamıza kazıdığı gibi,”cilala, parlat” 🙂

Namaste 🙂

Deniz Özcan

Heyecanı ve tutkusu hiç bitmeyen Deniz,hayatı büyük bir merakla anlamaya çalışırken yoga yolcuğu başladı.Meraklı araştırma duygusu hiç bitmediğinden çoşkusunu ve doğallığını da derslerine taşıyor.Yaratıcı ve farkındalık hissettiren yoga dersleri veriyor.Dans etmeye,yürüyüş yapmaya ve yazı yazmaya bayılır.Yoga,pilates,doğal beslenme,nefes çalışmaları,meditasyon,spiritüalism ve çocuk eğitiminde kendisini yetiştiriyor. Yoga yolculuğuna öğrenerek ve öğreterek,her geçen gün çoğalarak ve tazelenerek devam ediyor.

No Comments Yet

Leave a Reply