Kariyer Sahibi Kadın Olmak Neden Önemli?

Bir kadın için kariyer yapmak beraberinde birçok sorunu beraber getirir. Doğduğumuz andan itibaren toplumsal baskı ve kurallarla birçok alanda engellerle karşılaşıyoruz. Tüm bu engeller içerisinde okumak ve bir meslek sahibi olmak çok güç olabiliyor. Yıllardan bu yana devam eden ataerkil düzen içerisinde mücadele etmek, kadınların çok daha güçlü ve cesur olmasına sebep oluyor. Her kadının içinde bütün engellerle ve eril düzenle mücadele edecek güç yatıyor. Bunu keşfetmek ve bu gücü en iyi şekilde kullanmak da bize kalıyor.

Peki kariyer sahibi kadın olmak neden bu kadar önem taşıyor?

Bir kadın olarak dilediğimiz gibi, özgürce ve güçlü bir şekilde yaşayabilmemiz için öncelikle ekonomik özgürlüğe sahip olmamız gerekiyor. Ekonomik yönden babaya ya da eşe bağımlı olmak, birçok açıdan kısıtlanmamıza sebep olur. Gerektiğinde kendinize yeni bir hayat kurabilmeniz veya sıfırdan başlayabilmeniz için ekonomik özgürlüğünüz ve kariyeriniz olmalı.

Ekonomik özgürlük en önemli unsurlardan biri olsa da kariyer sahibi olmak her açıdan kendinizi güçlü hissetmenizi sağlar. Kendi ayakları üzerinde duran her kadın, başkalarının hayatını kısıtlamasına izin vermez. Kendi hayatı ile ilgili kararları kendi alabilir.

Her ne kadar tarihte her zaman erkek başarılı göz önünde olsa da kadınların da sayısız başarısı vardır. Tarihin kadınları geri plana atması ile zaman içinde kadınların başarısız, beceriksiz ve aciz oldukları yanılgısı oluşmuştur. Oysa ki çok eski zamanlardan bu yana matematikten tıbba, mühendislikten öğretmenliğe, dijital dünyadan sosyolojiye kadar pek çok alanda kadın başarılarından söz etmek mümkün. Bir kariyeriniz olduğunda tüm bu yanılgılara bir cevap vermiş olursunuz. İçinizdeki potansiyeli ortaya çıkarabilir, başarınızı kanıtlayabilir ve en önemlisi de kendi içinizde tatmine ulaşabilirsiniz.

İş hayatında başarılı olmak psikolojinizi de iyi yönde etkileyeceğinden hayata daha mutlu ve umutlu bakabilirsiniz. Başarı, güç, cesaret gibi duygular kadınların mutlaka hissetmesi gereken duygulardır. Bir aile kurduğunuzda(Eğer isterseniz ) çocuklarınıza iyi bir hayat sunmak da apayrı bir tatmin getirir. Bu açıdan kariyer sahibi kadın olmak aynı zamanda özgür bir kadın olmak demektir.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply