Doğru Ayakkabı Seçmek Ne Demektir?

Sağlıklı ayakkabı seçiminin önemini ele alacağımız bu yazımızda sizleri bu konunun ne kadar önemli olduğuyla ilgili bilgilendirmeye çalışacağız. Uygun olmayan numarada ayakkabı seçimi ya da uygun olmayan yapıdaki ayakkabı seçimleri inanılmaz ağrıları, bel sorunları ve birçok rahatsızlığı beraberinde getirir!

 

 

Tarak kemiklerimizin üstüne yapılan fazla ağırlık sırtımızdaki, belimizdeki ağrıların birincil sebebidir. Nasır oluşumu, özellikle kadınların baş ayak parmaklarının yanında oluşan kemik çıkıntıları da yine yanlış ayakkabı seçimlerinden kaynaklıdır. Çocuklarda görülen düz tabanlı ve içe basma sorunları da yaptığımız yanlış seçimlerle ilgilidir.

 

 

Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ayak ve ayak bileğinin yapısına aykırı olamayacak şekilde; ayağın taban kısmı geniş, önü oval ya da yuvarlak olacak şekilde parmakları sıkıştırmayan ve topuk yükseltisi 10 cm’ den fazla olmayacak uzunluktaki ayakkabılar seçilmelidir. Ayakkabıların ürteildiği materyale gelecek olursak, yumuşak ve esneme özelliği olan maddelerin kullanıldığı ayakkabıların seçilmesi önemlidir. Ayak gün içinde çeşitli aktiviteler maruz kaldığı için olabilecek en rahat ortam sağlanmalıdır.

Çocukların düz tabanlık problemine gelecek olursak bu sorun; ayakkabının içine çıkıntı maddesi konularak ve çeşitli esneme egzersizleriyle halledilebilir.

 

 

Doğru Ayakkabıyı Seçmenin Önemi

Çeşitli tabanlıklar ve özel ayakkabılarla birlikte tedavi sağlanabilir. Ayaklarımız vücudumuzun ağırlıgını dağıtacak şekilde bir yapıdadır. Bu yapıyı bozacak bir şey yaptığımızda yük dağılımındaki dengesizlikten dolayı şiddetli ayak ağrıları çekebiliriz.

Bu tabanlıklar ve ayakkabılar ayakta yük dağılımının tekrar normale dönmesi için kullanılan araçlardır. Ayaklarımızdaki bu problemleri yaratan sebeplerden biri de uygun olmayan ayak numaralı ayakkabıları kullanmamızdır. En sorun yaşanan ayak numaraları (piyasada kolay bulunmayan) Türkiye için kadınlarda 34-35 ve 41-42 erkekler için de 37-38-39 ve 45-46-47 numaralardır. Şimdi bu sorununuza çözüm getiren bir site yayında.

Fitbas fazla bulunmayan numardaki ayakkabılarınıza özel ayakkabılar satan bir online alışveriş sitesidir. Fitbas ile ilgili tüm indirim ve alışveriş kuponlarına, çeşitli fırsat ve kampanyalara Fitbas marka sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

Hakkında Betül K. Yıldız

avatar
Betül Yıldız Marmara İşletme' den 2009 yılında mezun olduktan sonra kendini sosyal medya yardımıyla internet sektöründe buldu. O gün bugündür dijital dünyanın bir parçası olmaktan mutlu mesut yaşamakta. İstanbul' a olan aşkından dolayı çok gezer, hele cumartesi geceleri evine girmezdi. Şimdi New York'ta ne yapmaktadır bilinmemekle birlikte portalımızın joker elemanı olmayı kendine görev edindiği için sevgimizi ilk günden kazanmış durumda. Sıradaki istek parçayı çalması için ona betul@kadinimmutluyum.com ' dan ulaşabilirsiniz. Google+

Buna da Göz Atın

yeni far paletleri

Renkleriyle Büyüleyen En Yeni Far Paletleri

Göz makyajına önem verenler için far paletleri çok değerlidir. Her mevsime uygun renkleri seçip farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir