probiyotik besinler

Bağırsak Dostu Probiyotik Besinler

Mide ve bağırsak sorunları hayatımızı ciddi anlamda etkiler. Sürekli olarak bir rahatsızlık hissinin hakim olduğu yaşamınızda hiçbir şeye odaklanamaz ve verimli bir gün geçiremezsiniz. Peki mide ve bağırsak sorunları için ne yapmak gerekir? İşte tam da bu kısımda probiyotik besinler yardımınıza koşuyor. İlaçlara teslim olmadan önce vücuda sayısız yardımı bulunan probiyotik besinler ile rahatsızlıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Probiyotik nedir?

İçeriğinde canlı mikroorganizmalar barındıran besinlere probiyotik denir. Bu besinler sindirim sisteminin doğru şekilde çalışmasına yardımcı olur. Şişkinlik, gaz, ishal, hazımsızlık gibi çeşitli mide ve bağırsak sorunlarını bu besinleri tüketerek yok edebilirsiniz.

Peki bu besinlerin faydaları nelerdir?

Yararlı bakteriler içeren bu besinler sindirim sistemini ve bağırsakları sağlıklı tutmaya yarar. Probiyotik besinler düzenli tüketimle birlikte bağışıklık sistemini de güçlendirir. Herhangi bir hastalık sonrası hızlı iyileşme sağlar. Mantar enfeksiyonu, alerjik reaksiyonlar gibi rahatsızlıklar için de birebirdir. Aynı şekilde idrar yolu enfeksiyonları gibi çeşitli hastalıkları atlatmak için de probiyotik besinleri tüketmek oldukça faydalıdır. Bu besinleri düzenli tükettiğinizde diğer besinlerden aldığınız vitamin ve minerallerin emilimini de arttırmış olursunuz. Kış aylarında hasta olmamanız için probiyotik besinleri tüketebilirsiniz. Çünkü bu besinler bağışıklık sistemini de güçlü tutar.

Probiyotik besinler nelerdir?

Ayran, yoğurt, süzme peynir, kefir, lahana turşusu, bitter çikolata, nar ekşisi, şalgam, boza ve pastorize edilmemiş turşu ve zeytin, probiyotik besinlerdir. Bu besinleri marketlerden satın almak yerine kendiniz yaparsanız probiyotik etkisini daha da arttırmış olursunuz. Kendi yoğurduğunuzu, turşunuzu, şalgamınızı evinizde yaparak hem kendiniz hem de aileniz için sağlıklı besinler ortaya çıkarabilirsiniz.

Hakkında Damla Akar

avatar
İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

Buna da Göz Atın

yeni far paletleri

Renkleriyle Büyüleyen En Yeni Far Paletleri

Göz makyajına önem verenler için far paletleri çok değerlidir. Her mevsime uygun renkleri seçip farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir