Aşçılık Aşkından: Okul Sıraları Yine, Yeniden…

Bu okula başlayabilmeyi ne kadar beklediğimi daha önceki yazılarda bahsetmiştim. Yaklaşık dört yıl kadar! Hal böyle olunca insanın heyecandan ölmesi lazım değil mi? Bende zerresi yok, hatta tekrar okula başlamanın verdiği bir huzursuzluk, bir gerginlik, bir de okul yabancı dil olunca stress iki katına çıkıyor. Tabiki bu benimle alakalı bir durum. Johnson and Wales Üniversitesi aşçılık bölümü eğitim sistemi şu şekilde ; her yıl üç dönemden oluşuyor. Toplamda iki yıl veya dört yıl. Mutfak labaratuarlarının çoğu ilk iki yılda bitiyor. Üçüncü ve dördüncü yıl yönetimsel ve akademik ağırlıklı derslerden oluşuyor.

Yaklaşık iki ay oldu okul başlayalı şimdiye kadar gördüğüm dersler;

  • Et suları, soslar, çorbalar
  • Servis kurallar
  • Geleneksel Avrupa mutfağı
  • Pastacılık

İtiraf etmeliyim işin ayrıntılarına indikçe ne kadar detaylı olduğu beni şaşırttığı gibi, bu ayrıntıları öğrenmek bir okadar da haz veriyor. Çok sevdiğiniz bir tarifle ilgili tarifi herkesinkinden ayıran ve güzelleştiren bir teknik öğrendiğinizi düşünün, bu sayede yaptığınız şeyler daha çok beğeniliyor. İnanılmaz bir keyif ve bu teknikleri hergün öğreniyorum, tarifsiz. Tabiki takip etmek, her ayrıntıyı öğrenmek, sınavlardan iyi notlar almak beni baya bir oyalıyor. Ders dinlemek ve ders çalışmak dışında günde size kalan iki-üç saati geçmiyor.

Şikayetçi değilim tabiki ama mutfakta çalışmayı özledim. Okul her daim sıkıcı gelmiştir bana.

whites, tv show, dizi, bbc, johnson and wales, culinary, culinary museum, providence 2

Picture 1 of 8

2011′ de keşfettiğim sadece altı bölüm yayınlanan bir diziden bahsetmek istiyorum şimdi ” Whites” . BBC TWO yapımı bu dizi İngiltere’ de bir restorantın mutfağında geçiyor. Çalışanlar arasındaki çekişmeyi, şefin Michelin Yıldızı ile imtihani ve  mutfağın havasını bir nebze olsun bize anlatmaya çalışıyor. Yayından kaldırıldığı için çok üzüldüm izlemenizi tavsiye ederim.

Hakkında Gökhan Özyürek

avatar
Yıllarca ne iş yapabilirim ki ben diye sordu kendi kendine. Bir sahil kentinde salata yaparken erdi farkına hayalinin. Sene 2011 olduğunda Marmara İşletme' nin güzide mezunlarından aslan parçası bir şef aşçı doğuyordu. Kariyerine, 1,5 yil New York ta calisarak basladiktan sonra Johnson & Wales Universiy Ascilik bolumunde ogreci olarak devam ediyor. Kasim ayinda okulunu bitirmesi beklenen sevgili editörümüze Allah' tan Michelin yildizli mutfaklarda calismayi nasip etmesini diliyoruz.

Buna da Göz Atın

Pavlova tarifi

Avustralya’dan Gelen Lezzet: Pavlova Tarifi

Pavlova tarifi için hazır mısınız?Avustralya’dan çıkan bir tatlı olan Pavlova, balerin Anna Pavlova’ya özel olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir