Gerilime Hazır Mısınız? Non-Stop’ı Kaçırmayın!

Yönetmen : Jaume Collet-Serra
Senaryo : John W. Richardson , Christopher Roach
Oyuncular : Liam Neeson, Julianne Moore, Scoot McNairy, Michelle Dockery, Lupita Nyong’o, Corey Stoll, Nate Parker, Omar Metwally

IMDB Puanı : 7.3

Benim gibi çok fazla aksiyon meraklısı olmayanları bile koltuğuna kilitleyecek harika bir Jaume Collet-Serra filmi sinemaseverlerle buluşuyor bu cuma.

İspanyol yönetmenin Liam Neeson ile ilk buluşması değil. 2011’deki Kimliksiz (Unknown) filminde olduğu gibi yine etkileyici bir iş çıkarmayı başarmış ikili. Evdeki Düşman (Orphan) ve Mumya Evi (House of Wax) ‘nden korku ve gerilim uzmanı olduğunu bildiğimiz Jaume Collet Serra, aksiyonda da ne kadar iyi olduğunu kanıtlıyor bu filmde.

Fragmanı izleyip hep aynı hikaye hissine kapılanlara önyargılarından bir an önce kurtulmalarını tavsiye ederim çünkü gerek görsel gerekse yerinde ses efektleriyle sinema salonunda görülmeye değer bir film olduğunu düşünüyorum.

Bill Marks (Liam Neeson) kızının hastalığının verdiği üzüntüden kaçabilmek için kendini alkole ve işine vermiş bir hava polisi. Mesleğiyle çelişen uçma korkusu daha ilk sahneden bize de geçiyor ve anlıyoruz ki soluksuz izleyeceğimiz bir uçak yolculuğuna adımımızı atıyoruz. Çok geçmeden 150 milyon dolar için mükemmel kurgulanmış bir plan işlemeye başlıyor ve ekranda Bill’in federal şebekesine sızmayı başarmış biriyle yazışmalarını takip etmeye başlıyoruz. Paranın hesabına geçmediği her 20 dakika için uçaktaki birinin hayatını kaybedeceği tehdidine maruz kalan Bill harekete geçiyor. Kimsenin canının yanmaması için tüm yeteneklerini kullanmaya hazır olan başarılı hava polisi kendisini birden uluslararası bir uçak kaçırma vakasının bir numaralı adamı olarak buluyor. Bill’in kendini kanıtlama ve bu acımasız tuzağa düşüreni bulma çabasına biz de ekran karşısında ortak oluyoruz ve uçak yolcularını daha bagaj sırasındayken dikkatimizi çekenlerden başlayarak zihnimizde dikte ediyoruz. Fakat senaryo bizi defalarca yanıltıyor ve ince düşünülmüş ayrıntılarla şaşırtmayı başarıyor.

12 Yıllık Esaret (12 Years A Slave) filmiyle 2014 Oscar’ına damgasını vuran oyuncu Lupita Nyong’o (Gwen) ‘nun ve etkileyici güzelliğiyle Julianne Moore (Jen Summers) ’un varlığı filmin üzerimizde bıraktığı etkiyi arttırıyor.

lupita-in-Non-Stop

Korku, heyecan, gerilim,merhamet,güven.. Neredeyse tüm duygularımıza değinmeyi başaran film aşkı da unutmuyor ve içimizi ısıtan görüntülerle son buluyor.

Uçak kazaları belgeseli tutkunlarının alışık olduğu sahneleriyle bizlere 40.000 fitte kemer bağlatan film Non-Stop 21 Mart Cuma günü vizyonda. Kaçırmamanızı tavsiye ediyor şimdiden iyi seyirler diliyorum.

[imagebrowser id=238]

 

İzlem Küsmen

İzlem, Marmara Üniversitesi İşletme son sınıf öğrencisi olarak aramıza katıldı. Yazı yazmayı, blog tutmayı ve okumayı çok sevdiğinden midir nedir kendisinin yerinin Kadınım Mutluyum safları olduğunu düşünüyor. Siz de öyle düşünüyorsanız İzlem'i takip edin! Google+

No Comments Yet

Leave a Reply