Tırnakları Hızlı Uzatan Yiyecekler

Tırnak güzelliği yalnızca harika renklere sahip ojelerle sağlanmıyor. Tırnaklarınızın sağlıklı, parlak ve güçlü olması çok daha önemli. Yapacağınız tırnak bakımlarından önce hassaslaşan, çabuk kırılan tırnaklarınızı içten tamir etmenizde fayda var. Alacağınız besinlerle vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılayarak tırnaklarınızın çabuk uzamasını ve daha güçlü olmasını sağlayabilirsiniz.

İşte tırnakları hızlı uzatan yiyecekler ve güçlü tırnaklar için ipuçları.

Tırnakların güçsüzleşmesinin en önemli sebepleri çinko, demir, biotin eksikliğidir. Bu eksik vitaminleri besinlerden alarak tırnaklarınızın kısa sürede toparlanmasını sağlayabilirsiniz.

Çinko

Çinko eksikliği kendini tırnakların çabuk kırılmasıyla belli eder. Eğer tırnaklarınız incelmişse, ikiye ayrılıyorsa, çabucak kırılıyorsa ve pütürlü bir görünüm aldıysa çinko eksikliği yaşıyorsunuz demektir. Elbette vücudunuzdaki eksiklikler için bir doktora danışmalı ve onun tavsiyelerini uygulamalısınız. Ancak çinko açısından zengin besinler kabak çekirdeği, kuzu eti, susam, yulaf ve istiridyedir. Bu besinleri tüketerek de tırnaklarınızın toparlanmasını sağlayabilirsiniz.

Demir

Demir eksikliği, saç dökülmesinden tırnak kırılmalarına kadar pek çok sorun yaratır. Tırnaklarınızın şekli bozulduysa demir içeren besinler tüketmenizde fayda var. Güçlü ve güzel tırnaklara sahip olmak için beslenme düzeninize bolca yeşil yapraklı sebzeler, deniz ürünleri, kırmızı et gibi besinleri eklemenizde fayda var.

Biotin

Tırnakları hızlı uzatan yiyecekler arasında en önemlileri biotin içeren besinlerdir. Bu besinler buğday tohumu, yumurta, tam tahıl ürünleri, somon balığı ve pazıdır. Bu besinleri beslenme düzeninize ya da diyetinize ekleyerek tırnaklarınızın kısa sürede kendine gelmesini sağlayabilirsiniz. Hızlı uzamasının yanında güçlenmesini de sağlayacaktır.

Bu besinlerin yanı sıra bazı vitaminler de tırnak sağlığı için gereklidir. Hindistan cevizi, tırnakların sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Ispanak demirin yanı sıra E, A, B vitaminleri ve proteinler bakımından zengindir. Ispanağın yanı sıra Avokado da içerdiği vitamin ve proteinler ile tırnaklarınızın son derece sağlıklı ve güçlü olmasını sağlar. Tavuk tüketerek de tırnaklarınızın toparlanmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü tavuk B vitamini ve çinko içerir.

Tırnaklarınızı daha sağlıklı hale getirmek için bakımını da aksatmamalısınız. Bunun için daha önce derlediğimiz Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Adlı yazımıza da göz atarak fikir edinebilirsiniz.

 

avatar
Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta adresin paylaşılmayacak.