Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Birçok kadın güzel ve zarif ellere sahip olmak ister. Bunu sağlamanın en önemli yolu da tırnak bakımından geçer. Tırnaklarınızın bakımlı, sağlıklı ve zarif görünmesi için düzenli olarak bakım yapmanızda fayda var. Bir güzellik salonuna gitmeye vaktiniz olmasa bile kendi imkanlarınızla tırnaklarınıza bakım yapabilir ve güzel görünmesini sağlayabilirsiniz. Nasıl mı?

İşte sizin için derlediğimiz tırnak bakımı nasıl yapılır konusunda birkaç ipucu.

Tırnaklarınız çok çabuk kırılıyor ve ikiye ayrılıyorsa bakıma ihtiyacınız var demektir. Tırnak kırılmasının birçok sebebi olsa da bunu dışardan bir bakım uygulayarak kontrol altına alabilirsiniz. Tırnaklarınızın daha kalın ve güçlü olmasını sağlamak için evde yapabileceğiniz çok kolay bir yöntem var. Bir kap içerisinde limon suyu, badem yağı, bir tutam tuz ve ılık suyu karıştırın ve bir pamuk yardımıyla bu karışımı tırnaklarınıza sürün. İyice ovalayarak karışımın tırnaklarınıza geçmesini sağlamalısınız. Haftada 2 kere yapacağınız bu bakımla tırnaklarınız çabuk kırılmaz ve çok daha bakımlı görünür.

Bakımlı tırnaklara sahip olmak için tırnak kesimine ve törpülemeye de önem vermelisiniz. Tırnaklarınızı mutlaka banyodan sonra kesmelisiniz. Banyo sonrası tırnaklarınız yumuşar ve kesim esnasında zarar görmez. Tırnaklarınıza şekil verirken de aynı hassasiyeti göstermelisiniz. Tırnaklarınızı düzenli olarak törpülemeli ve kısaltmalısınız. Tırnak etlerini kesmek yerine iterek de güzel bir görünüm oluşturabilirsiniz. Bu tırnak sağlığı açısından da oldukça yararlıdır. Bir pamuğa limon damlattıktan sonra tırnak etlerinizi geriye doğru itmeniz yeterli. Limon aynı zamanda sararan tırnakları beyazlatmaya da yarar.

Birçok kişi yalnızca el kremi sürerek ellerini yumuşatsa da tırnaklarınızın da nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Bu açıdan el ve tırnak kremleri kullanarak düzenli olarak tırnak etlerinizi yumuşatmalısınız. Bu tarz kremler hem tırnaklarınızı güçlendirir hem de daha parlak görünmelerini sağlar.

Gün içinde çok fazla su ile haşır neşir oluyorsanız ve elleriniz deterjan, çamaşır suyu gibi kimyasallara maruz kalıyorsa mutlaka eldiven kullanmanızda fayda var. Çünkü bu tür kimyasallar tırnaklarınızın çok daha güçsüz bir kırılgan olmalarına sebep olur. Bu da bakımlı bir tırnak görünümünden uzaklaşmak anlamına gelir.

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

1 Comment

Leave a Reply