Saçlarımıza hepimiz daha iyi bakmak isteriz. Işıldasın, sönük durmasın, hızlı uzasın, dökülmesin ve buna benzer bir çok şeyi sayabilirim. Bir kadın olmanın en zor yanlarından biridir belkide saç mevzusu. Günlük saç bakım rutini hakkında bilmeniz gereken ve yanlış bilinen 10 ana kuraldan bahsetmek istiyorum.

1)Saçlarınızı her gün yıkamalısınız.

Kesinlikle yanlış bilinen bir şey. Saçlarınızın kötü görünmesine sebep olan yağ, aslında kendi saçınızı doğal yollardan beslemenin en kolay yolu. Bir nevi saç kremi görevini görüyor diyebiliriz. Saçlarınızı her gün yıkadığınızda bütün besleyici yağı ve vitaminleri saçınızdan almış oluyorsunuz. Bu da daha fazla şampuan ve saç kremi demek. Saçlarınız için en ideal olanı haftada 2 defa yıkamak olacaktır.

saç 1

2)Stres saçları beyazlatır.

Evet, her hangi bir testle kanıtlanmış olmasa da bu gerçeği yavaş yavaş kabulleniyoruz. Stres ve yorgunluk vücudumuzun her yerini etkilediği gibi saçları da etkiliyor. Saç beyazlaması tıpkı hastalıklar gibi stres altındayken artıyor.

saç 2

3)Eğer beyaz ve ya gri bir saçı koparırsak daha fazla çıkar.

Her saç sadece bir köke bağlıdır. Yani teknik olarak beyaz ve ya gri saçı kopartmak daha fazlasına sebep olmaz fakat saçlarınızı kopartmak yinede iyi bir fikir değil kaşlarınızın küsmesi gibi saçlarınızı kopardığınız zaman da kellik oluşumuna sebep olabilirsiniz.

saç 3

4)Sıkı toplanmış at kuyruğu ve ya örgü saçlarınızın dökülmesine sebep olur.

Bu aralar at kuyruğu ve örgü çok moda. Ama bu saç modellerini kullanmak saçlarınız için çok kötü olabilir. At kuyruğu ve örgü gibi modeller çok sık yapılmamalı. Çünkü bunlar saçı çeken ve zarar veren eylemler. Sürekli çekilen ve gerilen saçlarda kırılma olur. Ve çok sık tekrarlandığında saç kaybına neden olabilirler.

saç 4

5)Saçlarınız ıslakken soğuk havada dışarı çıkarsanız hasta olursunuz.

Bu cümleyi çoğu büyüğümüzden duymuşuzdur. Fakat bizi hasta eden şeyler bakteriler ve virüslerdir, bunlar protein eksikliğiyle ortaya çıkar. Yani saçımızın ıslak olmasının hastalıkla hiç bir ilgisi yok. Sadece biraz hapşırma ve burun akıntısına sebep olabilir.

saç 6

6)Soğuk su saçlarınızda oluşan kırıkları onarır ve saçların daha parlak olmasına sağlar.

Siz hiç saçınızı buz gibi suyla yıkayan bir kuaföre gittiniz mi? Ya da yapan var mıdır? Hiç sanmıyorum. Çünkü bu madde de yine yanlış bilinen bir madde. Saçlarınıza soğuk suyun hiç bir etkisi olmaz çünkü kırıklarınız her hangi bir sıcaklık derecesine göre onarılmaz. Bu iş için saç kremleri ve maskelerini deneyin.

saç 5

7)Saçlarınızı her gün 100 fırça darbesiyle tarayın.

Üzgünüm bu da yanlış. Saçlarınızı taramayı minimumda tutmanızı öneriyorlar. Ben değil profesyoneller öneriyor. Saçlarınızı çok fazla taramanız saçlarınıza zarar verip yıpratıyor. Gün içerisinde çok fazla taranan saç koyma ve ya dökülme yapabiliyor

saç 7

8)Saçlarınızı hamileyken boyayamazsınız.

En çok duyduğumuz yanlışlardan biri daha. Panik yapmaya gerek yok. Tonlarca para verip tam istediğiniz rengi tuturmuşken doğacak çocuğunuz buna engel olacak son varlık. Bir kere artık eski tip tamamen kimyasal saç derisine işleyen formüller kullanılmıyor. Yinede onlara dikkat etmek gerekiyor. Siz yinede saçlarınızı boyamak için 2 ay bekleyin çünkü bebeğin gelişimi için en önemli zamanlar ilk zamanlar. Sonrasında açık havada eldiven kullanarak yapılan boyaların bir zararı olmayacaktır.

saç 8

9)Midye yemek saçları uzatır.

Evet uzatır peki hangi koşullarda. Bir kere midyenin içindeki pilav olmayan kısmından bahsediyorum. Afrodizyak olarak kabul edilen midye saçlarına uzamasına yardımcı olur. Çünkü midyenin içinde çinko ve protein var. Saçlar için gerekli olduğu düşünülen 2 besin. Ama kesinlikle burada yazdığı için midye saç uzatıyormuş diye düşünerek kendinizi kaybetmeyin. Sadece tek bir yiyecek saçlara iyi geliyor diye bir şey yok. Mercimek, ceviz ve somon saçlarını besleyen besinlerden bazıları.

saç 9

10)Saçlarınızı birayla yıkamak saçlarınızı güçlendirir.

Nereden nasıl çıkıyor bu söylentiler bilmiyorum ama kesinlikle yanlış. Biranın içindeki maya ve protein saça iyi gelebilecek besinler olsa da biranın içindeki alkol ve asit saçlarına zarar verir ve saçlarınızı kurutur. Ve ayrıca kim saçları bir koksun ister ki?

saç

avatar
Ece X.

Merhaba! Ben Ece, Marmara Üniversitesi İşetme mezunuyum. Deneyimlerimi ve bilgilerimi paylaşmak en büyük tutkum. Yazılı olarak buradan, izlemek isterseniz eğer beni Youtube kanalımdan takip edebilirsiniz. Mutlu Kalın!

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-posta adresin paylaşılmayacak.