Hamilelikte İlk 3 Ay Nasıl Geçer? – 2. Bölüm

Merhabalar,

Bu hafta hamileliğinizdeki ilk 3 ayda yaşayacağınız belirli başlıkların devamını anlatacağım. İlk 3 maddeyi takip etmek için şuradan ilk yazımı kontrol edebilirsiniz. Tüm sorularınızı yazılarım altına yorum olarak bırakabilirseniz, editör arkadaşlarım bana bu yorumları ulaştıracaklardır.

İLK ÜÇ AYLIK DÖNEM (1. TRİMESTR)

İlk üç aylık dönem vücudumuzda önemli değişikliklerin olduğu dönemdir.Kişi bu dönemde gebeliğin ilk heyecanını yaşarken bazı sorunlarla da karşı karşıya kalır.

Gebeliğin başlangıcında fiziksel değişiklikler sizi rahatsız etse de,sağlığınızı veya bebeğin sağlığını tehlikeye sokmaz.Her gebelik kendi içinde ele alınır.Belirtilerin ne olduğunu ve kendinizi rahat hissetmek için bunlara karşı ne yapacağınızı bilrseniz gebeliğiniz o kadar rahat geçecektir.

Fiziksel Değişiklikler:

4-GÖĞÜS HASSASİYETİ

Sebebi Nedir?

Östrojen ve progesteron adı verilen dişilik hormonlarının artmış üretimi gebe kadının göğüslerindeki değişikliklerin temel nedenidir.Gebeliğin ilk birkaç haftasında göğüslerinizde hafif değişiklikler hissedebilirsiniz,bunlar ağrılı olabilir.

shutterstock_38467405

Ne Yapabilirim?

Göğüslerinizi iyi destekleyen sütyen ağrıyı azaltabilir.Ayrıca geceleyin göğüsleriniz sizi rahatsız ediyorsa uyurken de sütyen takınız.

5-BAŞAĞRISI VE KENDİNİ İYİ HİSSETMEME

Sebebi Nedir?

Gebeliğin erken döneminde görülen baş ağrıları birçok kadını rahatsız etmektedir.Nedeni belli değildir;fakat, gebeliğin erken döneminde görülen diğer rahatsızlıklar gibi, hormon düzeyindeki ve kan dolaşımındaki değişiklikler neden olabilir.Diğer olası nedenler stres ve yorgunluktur.Gebe kaldığınızı öğrenir öğrenmez kafeini azaltırsanız veye tümden keserseniz ,bu değişiklikler sizde birkaç gün baş ağrısı yapabilir.

Kendini iyi hissetmeme,gebe kadınlarda sık görülür ve gebelik sırasında görülen dolaşım değişiklikleri sonucu olabilir.

Stres,yorgunluk ve açlık da kendini iyi hissetmeme ve bayılmanın nedeni olabilr.Kendini iyi hissetmeme şiddetli ise ve karın ağrısı veya vaginal kanama ile birlikte ise ciddi bir neden olan bebeğin uterus(rahim) dışında başka bir yere yerleşmesinden şüphelenilebilir.Bu gibi durumlarda hemen doktorunuza danışınız.

first-trimester-headache

Ne Yapabilirim?

Sinüs baş ağrıları yüzün ön tarafı ve kenarlarına ,burun çevresine,gözlere sıcak kompres uygulama ile azalabilir.

Gerilme baş ağrılarında ise boynun arkasına soğuk kompres koyunuz.

Gevşeme egzersizleri ,baş ağrılarını azaltmanın yanısıra kendinizi çok iyi hissetmenize neden olur.Bu egzersizleri gözünüzü kapatıp sakin güzel bir yer düşünerek yapın.İyi yemek yeme ve iyi dinlenme ile egzersiz de çok önemlidir.

Söylemesi çok kolaydır ama yaşamınızdaki stresi azaltmak gebeliğinizin ilk dönemleri ile geri kalanı kolayca geçirmenizi sağlayacaktır.

Ağrı kesici kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Hafif sersemlik durumlarını yattığınız yerden veye oturduğunuz yerden yavaş kalkarak azaltabilirsiniz.

weight-gain-pregnancy

6-KİLO ARTIŞI

Gebelik boyunca toplam 11-14 kilo kazanmanıza rağmen ,bunun yalnızca çok küçük bir oranını ilk üç ayda kazanırsınız.İlk üç ayda normal kilo artışı 1 kilodur.

BEBEKLE İLGİLİ ÖNEMLİ NOKTALAR:

Bebeğinizin tüm önemli yapıları ve organ sistemleri ilk üç ayda oluşur.Daha sonraki dönemde ise bunlar büyüyüp gelişirler ve bebeğinizde kilo artışı görülür.

İlk üç ayın sonunda ,bebek ortalama 7 cm uzunluğunda ve 28 gram ağırlığındadır.Bazı organ ve organ sistemleri oluşmuş ve hatta çalışmaya başlamıştır.

graphB2A43B0EAD73

  • Kalp yaklaşık 26. günden itibaren atmaya başlar.
  • Üreme organları gelişmiştir fakat bebeğin cinsiyeti tam olarak anlaşılmaz.
  • İlk kemik hücreleri oluşur.
  • El ve ayak parmakları oluşmuştur ve tırnakların oluşması başlamıştır.
  • Dolaşım ve solunum sistemleri çalışmaktadır.
  • Karaciğer safra yapmaktadır ve böbrekler idrar torbasına idrar salgılamaktadır.
  • Bebek ilk üç aylık dönemde hareket etmeye başlamıştır.

Sağlıkla ve mutlulukla kalın.

Op. Dr. Sultan Özkan

Operatör doktorumuz uzmanlık tezini bitirmeden önce taa Amerika, New York'ta araştırma yaparken takıldı ağımıza. İlim aşkına sahip bu kadar başarılı bir kadın mutlaka Kadınım Mutluyum kadınlarını bilgilendirmeli dedik. Sonunda yoğun çalışmalarından arta kalan vakitlerde bize yazmaya karar verdi. İyi ki var, hep var. Bilinçli sağlıklı kadınlığımız için ona çok şey borçluyuz...

1 Comment

Leave a Reply