Neden Yoga Yapmamız Gerekiyor?

Herkese Merhabalar,

Geçen yazımda bahsettiğim küçük nefes farkındalığı egzersizini denediğinizi düşünüyorum. Sadece zor durumlarda değil, ne zaman isterseniz nefesiniz ile bağlantıya geçebilirsiniz. Bilinçli nefes alıp vermenin faydaları çok fazla! Nefesiniz ile olan bağlantınız sizi hayata daha güçlü bağlıyor. Zihni ve bedeni birleştiren bir aracı oluyor. Nefes alıp verirken vücudunuzun farkında olun. Bedeniniz sert mi, yumuşak mı? Gevşemenize izin verin.

Peki, yoga hareketleri ve nefesin koordinasyonu ile ne oluyor? Şu “an” a,”şimdi” ye geliyoruz. İşte bu yüzden; yoga, bizi bedenimize bağlayan fiziksel bir faaliyettir. Ancak bu, görünen kısmı ve sadece bir parçası. Aynı zamanda birazcık felsefesini incelersek, bunun bir hayat yolu olduğunu anlarız. Bu hareketler, yani asanalar beyin fonksiyonlarının ve sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını destekler. Böylece ayaklarımız dünyaya daha sağlam basar! Bunu kendi deneyimlerimden yola çıkarak açıklayabilirim.
Ben her sabah yogamı yapmak için erken bir saatte kalkıyorum ve matımın başına geçiyorum. Aklımda, arkamda bıraktığım sıcacık yatağım olsa da, bedenim düşüncelerimden bağımsız akıp gidiyor. Zihnimi susturmaya çalışmadan, bedenimin peşine düşüyorum. Çünkü biliyorumki, zihin susmaz! Sadece o pozda ve o “an” da hissetiklerimleyim.

yoganin_yararlari_kadinimmutluyum

İşte,tam da bu “an”çok değerli. Çünkü tüm bunlar bizim farkındalığımızı açık tutmaya yarar.

Peki farkındalık ne demek? Hissetiğiniz duyguyu isimlendirmek ve o duyguya neyin neden olduğunu görmek demek. Farkettiğinizde durup, neler olup bittiğine bakabiliyorsunuz. Mesela,”Şimdi nasıl yemek yiyorum?”, “Hızlı mı yiyorum, yavaş mı?”, “Konuşurken vücudumda neremi sıkıyorum?”, “Rahat mıyım?”, “Nefesimi tutuyor muyum?”… bu gibi sorular sormaya başlıyorsunuz ki, bu iyi bir şey! Bedenin seninle konuşuyor, yeterki dinle.Yoga sayesinde kazandığım farkındalık ile, artık ayak parmaklarımı daha rahat her yerde hissedebiliyorum. Yani, bir markette ya da bankamatik kuyruğunda dakikalarca sıra beklerken, ayak parmaklarımı teker teker oynatıyorum, farkındalığımı oraya taşıyorum. Eskiden ayak parmakları kimin umrundaydı! Bir diğeri, zaman, mekan tanımadan kediler gibi gerinebiliyorum. Evet bu çok faydalı ve hiç de zor değil! Her sabah esneyerek ve gerinerek kalkarsanız yatağınızdan, uzun zamanda çok faydasını görebilirsiniz. Kedileri seyredin, çok güzel öğretiyorlar. İşe burdan ve basit olandan başlayabilirsiniz. Yoga pratiğini ve meditasyonu düzenli bir şekilde yapmaya başladığınızda ise, zamanla küçük değişimler yaşadığınıza tanık olursunuz. Merak etmeyin, kimse,tüm insanî endişe ve kaygılarından sıyrılıp, birer süpermene dönüşmüyor! Ama daha çok hissetmeye ve farkında olmaya, daha kolay gülmeye ve ağlamaya başlıyorsunuz!

yoganin_yararlari_kadinimmutluyum2

Yaşadığımız şehir hayatında, kesin kurallar ve keskin köşeler karşısında maalesef, katılaşıyoruz. Bu hepimiz de gerilim yaratıyor. Kendimizi yumuşatmak yine bizim elimizde. Yoga bizim yaşamla birleşmemizi sağlar. Daha derinden bir bağ kurmamıza yardımcı olur. Zamanla düşünce ve eylemlerinizde değişiklikler yaparak sağlıklı ve mutlu bir gelecek yaratabilirsiniz.

Şimdi anlayabiliyorum ki; bedenim sadece görünenden çok daha fazlası ve hayatım boyunca bana liderlik eden en yakın arkadaşım. Tabiki benim de, herkes gibi doyumsuzluk ve tatminsizlik içinde kıvranan taraflarım var. Ama ben bunlardan daha çok, şu “an”da bedenimde neler olduğuyla ilgileniyorum ve her defasında şükrediyorum.

Konfüçyus bize yıllar önce demişki;

“Her şey güzeldir ama herkes bunu göremez!”

yoganin_yararlari_kadinimmutluyum4

Siz de farkındalığınızın yaşamınızı aydınlatmasına izin verin! Böylece kusurlardan ziyade, güzel olanı, herkesten farklı görmeye başlayabilirsiniz.

Namaste 🙂

 

Hakkında Deniz Özcan

avatar
Heyecanı ve tutkusu hiç bitmeyen Deniz,hayatı büyük bir merakla anlamaya çalışırken yoga yolcuğu başladı.Meraklı araştırma duygusu hiç bitmediğinden çoşkusunu ve doğallığını da derslerine taşıyor.Yaratıcı ve farkındalık hissettiren yoga dersleri veriyor.Dans etmeye,yürüyüş yapmaya ve yazı yazmaya bayılır.Yoga,pilates,doğal beslenme,nefes çalışmaları,meditasyon,spiritüalism ve çocuk eğitiminde kendisini yetiştiriyor. Yoga yolculuğuna öğrenerek ve öğreterek,her geçen gün çoğalarak ve tazelenerek devam ediyor.

Buna da Göz Atın

Helsinki gezi rehberi

Helsinki Gezi Rehberi; Helsinki’de Gezilecek Yerler

Finlandiya’nın başkenti Helsinki, doğal parklarından mimari yapılarına, adalarından pazarlarına kadar gezilecek pek çok yeri olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir