İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 100 Yaşında!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 100. yaşını kutluyor! 1914’yılında Belediye Başkanı Cemil (Topuzlu) Paşa, Belediye Meclisi’nden çıkarttığı kararla, bugünkü Şehir Tiyatroları’nın temeli olan, Osmanlı Güzellikler Evi anlamına gelen Darülbedayi-i Osmani’nin kurulmasını sağlar. Eğitim amaçlı bu kurumun yöneticiliğine de, ünlü Fransız tiyatro adamı Andre Antoine atanır. Ve böylece günümüze kadar İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları olarak gelir.

istanbul büyükşehir belediyesi şehir tiyatroları

Tiyatro günümüzde bize kalan nadir gerçekliklerden biri. Rol yapmaktan öte, kurguları gerçeklik üzerine kurulu bir dünya. Hayal dünyasının içindeki gerçekliğin gün ışığına çıkmış hali bence. Tiyatroların desteğe ihtiyacı olduğu bu zamanlarda 100 yıldır bizim için var olduklarını unutmayalım.

istanbul büyükşehir belediyesi şehir tiyatroları 2

Kutlamalar için bir birinden güzel 9 oyun sergilemeye hazırlanıyor. Yapılan bütçe kısıtlamalarına rağmen hala ayakta kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, bu senenin en çok beğenilen oyunlarıyla 6-15 Haziran tarihlerinde Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde olacak.

Harbiye Açıkhava Tiyatrosu

“Yaz Oyunları” olarak seçilen 9 oyun aynı zamanda “Müzikal Geceler” olarak da adlandırılıyor. İlk olarak 6 Haziran 2014 Cuma günü saat 20.45’te başlayacak olan Şark Dişçisi oyunuyla başlayan bu tiyatro şöleni 15 Haziran 2014 Pazar saat 15.30 Ali Baba ve Kırk Haramiler çocuk oyunuyla son bulacak. Bir çok ünlü eserin sahneleneceği bu eşsiz şöleni kaçırmayın. Biletleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın gişelerinden ve ya https://bilet.ibb.gov.tr/frame.asp sitesinden temin edebilirsiniz.

İşte Tarihler: şehir tiyatroları

Ece X.

Merhaba! Ben Ece, Marmara Üniversitesi İşetme mezunuyum. Deneyimlerimi ve bilgilerimi paylaşmak en büyük tutkum. Yazılı olarak buradan, izlemek isterseniz eğer beni Youtube kanalımdan takip edebilirsiniz. Mutlu Kalın!

No Comments Yet

Leave a Reply