Pankek Nasıl Yapılır?

Merhabalar,

Çok mu kolay oldu acaba ilk tarifim?Yani sonuçta pankek kolay ama yemesi keyifli bir yemek olduğu tartışılmaz sanırım.

Sabah kahvaltılarına, 5 çaylarına hızlıca hazırlayabileceğiniz en kolay ve lezzetli yiyeceklerden biridir pankek. Daha uzatmadan lafı tarife geçebilirim sanırım.

Malzemeler (2 kişilik) :

  • 1 normal su bardağı süt,
  • 1 su bardağı un,
  • 1 yumurta,
  • 1 çay kaşığı kabartma tozu,
  • 2 çay kaşığı kadar tercihen esmer şeker,

Yapılışı: 1 su bardağı unun yarısını elekten geçirerek derince bir kapa boşaltın. Kabartma tozunu kaptaki unun üstüne yine elekten geçirerek ekleyin. Kalan unu yine eleyerek kaba boşaltın. Üstüne 2 çay kaşığı esmer şekeri ekleyin. Tüm bu toz karışımı karıştırın. Daha sonra un karışımının ortasında hafif bir boşluk açın. Bu boşluğa başka bir kasede hızlıca çırpılmış yumurtayı ekleyin. Üstüne bir bardak sütü boşaltın. Eğer çırpma teliniz yoksa özellikle çatal yardımı ile tüm karışımı topaklanmasını önleyerek karıştırın. Karışım akışkan bir seviyeye gelene kadar karıştırmaya devam edin. Tavanızda çok az bir yağ kullanın. Hatta tavanın yağ ile ıslanmasını sağlayıp fazlasını boşaltabilirsiniz. Bir kepçe yardımıyla pankek karışımından tavanın ortasına dökün. Tavayı oynatarak karışımı yayabilirsiniz. Pankek hamurundaki baloncuklar patlayana kadar öbür yüzünü çevirmeyin. Öbür tarafı da pişirdikten sonra pankekiniz servise hazır olacaktır. Soğumaması için diğer pankekler hazır olana kadar başka bir kapta kapağını kapatarak bekletin. Tüm pankekler pişince tekli ya da 3’er li olarak servis edin. Pankeki pudra şekeri, kakao, reçel şurubu ya da nutella ile servis edebilirsiniz. Ben en çok nutellalı olanı tercih ediyorum.
Dilerseniz pankekinizi bu şekilde pasta gibi de servis edebilirsiniz.

Son olarak kendi evimde zevkle kullandığım bir kaç mutfak gerecini sizinle paylaşmak isterim.

Hakkında Betül K. Yıldız

avatar
Betül Yıldız Marmara İşletme' den 2009 yılında mezun olduktan sonra kendini sosyal medya yardımıyla internet sektöründe buldu. O gün bugündür dijital dünyanın bir parçası olmaktan mutlu mesut yaşamakta. İstanbul' a olan aşkından dolayı çok gezer, hele cumartesi geceleri evine girmezdi. Şimdi New York'ta ne yapmaktadır bilinmemekle birlikte portalımızın joker elemanı olmayı kendine görev edindiği için sevgimizi ilk günden kazanmış durumda. Sıradaki istek parçayı çalması için ona betul@kadinimmutluyum.com ' dan ulaşabilirsiniz. Google+

Buna da Göz Atın

sweatshirt trendi

Sweatshirt Trendi İçin Alışverişe Hazır Mısınız?

Sweatshirt trendi tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor. Yaz mevsimine veda ederken üzülmek yerine sonbahar trendleri için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir