Hassas Mideler İçin Beslenme Rehberi

Hassas mideler için yemek yemek bazen eziyete dönüşebilir. Hangi besinin, ne zaman midenize dokunacağını tahmin edemeyecek duruma gelebilirsiniz. Sevdiğiniz yiyecekleri tüketemeyebilir ve sevdiklerinizle vakit geçirirken çoğu güzel besinden mahrum kalabilirsiniz. Yedikleriniz midenizi rahatsız ettiği için çoğu zaman keyifli vakit geçirememekten şikayet ediyorsanız sizin için doğru beslenme önerileri derledik.

İşte hassas mideler için beslenme tavsiyeleri

  • Hassas bir mideye sahipseniz ne aç kalmalı ne de tıka basa yemelisiniz. Aç kaldığınızda mideniz ağrıyabilir ve mide yanması problemi ile karşılaşabilirsiniz. Çok yediğinizde ise mideniz buna tepki verir ve ağrır. Bunu önlemek için sık sık ve az yemeye dikkat etmenizde fayda var. 3 ana öğün ve 3 ara öğün şeklinde beslenirseniz ciddi açlık çekmez ve tıka basa yemek zorunda hissetmezsiniz.
  • Yediğiniz besinleri iyi sindiremezseniz mideniz buna tepki gösterecektir. İyi sindirmek için ise iyi çiğnemek gerekir. Hızlı ve acele şekilde yemek yerseniz hassas mideniz bundan etkilenebilirsiniz. Sakince ve uzun süre çiğneyerek yemenizde fayda var.
  • Hassas mideler için dikkat edilmesi gereken en önemli şey ise asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmaktır. Kola, gazoz gibi asitli içecekler tüketmek yerine maden suyu, su, ayran gibi daha faydalı içecekleri tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra limon gibi asitli yiyecekleri tüketmekten de kaçınmalısınız.
  • Midesi hassas olanlar için beslenme düzeninde mutlaka bolca yeşillik olmalı. Sebzeler faydalı olmalarının yanı sıra aynı zamanda mide dostudur. Ispanak, lahana, brokoli gibi yeşil sebzeleri bol bol tüketebilirsiniz.
  • Çok fazla yağlı yiyecekler de midesi hassas olanlar için oldukça zararlıdır. Yemek yaparken mümkün olduğunca az yağ kullanmaya özen göstermelisiniz.
  • Mideniz sık sık ağrıyorsa bitki çayları sizin için kurtarıcıdır. Papatya çayı ve nane çayı mide ağrıları için birebirdir. Bitki çaylarının yanı sıra mide yanmaları için anason, dereotu ve rezene gibi bitkileri çiğnemek de işe yarar.
  • Hassas bir mideye sahipseniz yemek yedikten sonra uzanmak ya da uyumak gibi bir hataya düşmeyin. Yemek ile uyku arasındaki sürenin en az 3 saat olması gerekiyor. Bu açıdan akşam yemeğinizi erken vakitte yemeniz mideniz için çok daha iyidir.
avatar
Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

Henüz yorum yok

Yorum Yap

E-posta adresin paylaşılmayacak.