Sağlıklı Olmanın Sırrı; Yeşil Beslenme

 

Hayatımıza sağlıklı bir şekilde devam edebilmek için yediğimiz, içtiğimiz her şeye dikkat etmemiz gerekiyor. Farklı beslenme şekilleri ve diyetler zaman zaman trend olsa da sağlığımız söz konusu olduğunda en doğru tercihi yapmamızda fayda var. Beslenme şeklimiz, vücut sağlığının yanı sıra cildimizin güzelleşmesi, daha dinç olmamız ve zihinsel olarak da kuvvetli olabilmemizde son derece etkili. Bu açıdan beslenme şeklimize karar verirken faydaları yüksek olan yöntemleri tercih edebiliriz. Yeşil beslenme, birçok kişiye göre yetersiz gibi görünse de en sağlıklı beslenme şekillerinden biridir. Yeşil besinler, içeriğinde sayısız vitamin ve mineraller bulundurur. Sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmak istiyorsanız siz de yeşil beslenme yöntemine geçebilirsiniz.

Peki nedir bu yeşil beslenme?

Doğa, insan sağlığı için faydalı olan her şeyi içinde barındırır. Yeşil, doğanın rengi ve sağlığı çağrıştıran bir renktir. Yeşil bitkilerin tamamı sağlıklı beslenmenin anahtarını sunar. Hem diyet yapanlar hem de sağlıklı beslenmek isteyenler için yeşil besinler son derece faydalıdır.

Salatalık, bezelye, ıspanak, semizotu, pırasa, roka, marul, brokoli, fesleğen gibi bitkiler antioksidan kaynağıdır. Bu açıdan birçok hastalığa karşı koruyucu etki gösterir. Bunların yanı sıra kivi, avokado, armut, elma gibi yeşil meyveler de beslenme şeklimizde olması gerekir.

Yeşil beslenme ile bağışıklık sistemimiz güçlenir ve çeşitli hastalıklara karşı korunur hale geliriz. Bunların yanı sıra güçlü dişler, sağlıklı ve parlak cilt, sağlam kemikler, güçlü sinir ve kaslar içinde yeşil besinleri tüketmek gerekir.

Yeşil sebzeler, içeriğinde bol miktarda A, B, C, E vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir, kalsiyum ve lif gibi insan vücudunuzun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve minarelleri bulundurur.

Kilo kaybetmek, formda kalmak ya da sıkılaşmak için diyet uyguluyorsanız yeşil besinlerin kalorisi az olduğu için son derece faydalıdır.

Yeşil beslenme için ne yapılabilir?

Kahvaltılarınızda avokado, tere, roka, maydanoz gibi besinleri tüketebilirsiniz. Brokoli, bamya, bezelye, enginar, kuşkonmaz, ıspanak, pazı, pırasa gibi sebzelerin yemeklerini yaparak sofralarınızı yeşil besinlerle daha da zengin hale getirebilirsiniz. Ara öğünlerde yeşil meyveleri dozunda tüketerek diyetinizi devam ettirebilirsiniz.

 

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply