Vicenza’da Ne Yapılır? Vicenza’da Gezilecek Yerler Listesi

İtalya’nın kuzeyinde bulunan küçük bir şehir olan Vicenza, Venedik ve Verona’ya da oldukça yakındır. İtalya’ya yolunuz düşerse bu harika şehri gezmeyi de ihmal etmeyin. Peki Vicenza’da ne yapılır?

Basilica Palladiana ve Museo Palladiano

Büyük konseyin toplantıları için inşa edilen bu büyülü Bazilika, Vicenza’da mutlaka görülmesi gereken en önemli yerlerden. Muhteşem mimarisini yakından görmek için rotanız ilk olarak burası olmalı.

http://www.sacripante.it/en/

Teatro Olimpico

Vicenza’ya yolunuz düşerse bu devasa tiyatroyu gezmeden gezinizi sonlandırmayın. Yapımı 1584’te tamamlanan bu tiyatro, Rönenas döneminin en güzel yansımalarından biridir.

https://www.khanacademy.org/humanities/renaissance-reformation/high-ren-florence-rome/late-renaissance-venice/a/palladio-teatro-olimpico

Parco Querini

Şehrin en muazzam yerlerinden biri de yemyeşil ve huzurlu bir yer olan bu parktır. 1971’de halkın kullanımına açılan bu park da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

http://rossiwrites.com/italy/vicenza/exploring-vicenza-parco-querini/

Torre Bissar

Şehrin en eski binalarından biri olan bu kule, 82 metre uzunluğundadır. Güçlü depremler ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sağlam çıkan bu kule, şehrin sembollerinden biridir.

https://thepalladiantraveler.com/2012/11/06/weekly-photo-challenge-geometryla-torre-bissara/

Campo Marzo

Yeşil bir görünüme sahip bu açık alan, Vicenza sakinleri için harika bir dinlenme alanı. Siz de gezinize ara verip bu muhteşem açıklıkta dinlenebilir ve şehrin huzurunu ve sakinliğini dinleyebilirsiniz.

https://it.wikipedia.org/wiki/Campo_Marzo

Viale Roma

Viale Roma yani Roma caddesi, şehrin merkezi kabul ediliyor. Burası da tıpkı İstiklal Caddesi gibi şehrin en işlek caddelerinden biri.

http://www.tviweb.it/mercato-in-viale-roma-la-sperimentazione-non-funziona/

Porta Castello

Gasperi Meydanı’nın bitiminde yer alan ve Kale Kapısı anlamına gelen Porta Castello, eski tarihlerden kalma bir kale kalıntısı.

https://www.vvox.it/2017/07/13/vicenza-torrione-piazza-castello-al-comune-gestione-al-privato/
Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply