Tofu Nasıl Yapılır? Tofu Tarifi

Vejetaryen ve veganların bitkisel ürün tüketme ihtiyaçlarına yönelik olarak oluşturulmuş tofu, bir soya peyniridir. Soya ile yapılan peynir türü olsa da çeşitli yemeklerde kullanılan oldukça besleyici bir yiyecektir. Protein ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak olan soya peyniri yani tofu nasıl yapılır merak ediyorsanız sizin için tofu tarifi ve tofu tüketim şekillerini derledik.

Tofu Yapımı

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • Yarım kilo soya fasulyesi
  • 1 bardak limon suyu
  • 3 buçuk bardak su

Bir gece önceden suda haşlayıp beklettiğiniz soya fasulyesini püre haline getirene kadar ezin. Daha sonra püreyi iyice sıkın ki suyu aksın. Akan suyunu süzmek için tülbent kullanabilirsiniz. Çünkü suyunu iyice çıkarmanız gerekiyor. Daha sonra soya sütünü tencerede iyice kaynatın ve kaynadıktan sonra bir köşeye koyup ılımasını bekleyin. Geniş bir kap içinde limon suyunu ve soya sütünü karıştırın ve 5 dakika kadar bekletin. Daha sonra karışımı tekrar süzün. Tekrar tülbent kullanabilirsiniz. Son sıkışınızda soya sütü tofu halini alır.

Peki tofu nasıl tüketilir?

Eğer yumuşak bir tofu elde ederseniz bunu kahvaltıda ekmeğin üzerine sürerek tüketebilirsiniz. Dilerseniz biber, nane, kekik ile birlikte tatlandırarak da tüketebilirsiniz. Menemene, omlet ya da krep yapmak için de tofu kullanabilirsiniz. Sert bir tofu yaptıysanız peynir olarak kullanabilirsiniz. Salatalara dilimleyerek ilave edebilirsiniz. Sigara böreğinin içinde kullanabilirsiniz. Aynı şekilde makarna üzerinde de kullanabilirsiniz. Sebze sotelerinize tat katmak amacıyla ekleyebilirsiniz. Tofunun en sık kullanılan şekli ise galete ununa bulayarak kızartmaktır. Bu şekilde çok daha lezzetli bir hal alır. Peynir kullanılarak yapılan tatlılarda da tofu kullanabilirsiniz.

Tofu içeriğinde bol miktarda protein, demir, B vitamini ve kalsiyum minerali barındırır. Vegan ya da vejetaryenler için hayvansal gıdalardan alınamayan minarelleri almak amacıyla tüketilir. Sağlıklı olduğu için vegan olmayanlar da tüketebilir.

Tofu ile yapılan lezzetli Miso Çorbası Tarifi için tıklayınız.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply