Lizbon’da Gezilecek Yerler Listesi

Portekiz gibi mükemmel bir şehrin en büyük şehirlerinden biri ve aynı zamanda da başkenti olan Lizbon görülmeye değer güzellikte. Yolunuz Portekiz’e düşerse bu muhteşem şehirde gezilecek çok fazla yer var. İşte bu yerlerden birkaçını sizin için derledik. İşte Lizbon’da gezilecek yerler listemiz.

Tram 28

Turistler için en mantıklısı 28 numaralı tramvay hattını kullanmak. Bu harika retro görünümlü sarı tramvay şehrin büyük bir kısmını gezme imkanı sunuyor. Sezonda biraz kalabalık olabiliyor ancak sabırla beklerseniz cam kenarına kurulabilir şehrin tadını çıkarabilirsiniz.

Praça do Comércio

Her şehirde olduğu gibi buranın da meydanı geziye başlamak için en ideal yer. 1755 depreminde yıkılan büyük kraliyet sarayı da bu meydanda yer alıyordu. Tejo nehrinin kenarında yer alması ve oldukça geniş olması da bu meydana çok fazla insanın toplanmasını sağlıyor. Meydanın tam ortasında ise Kral Joseph I heykeli yer alır.

Jeronimos Manastırı

1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş olan bu manastır Lizbon’da görülmesi gereken en muhteşem yerlerden biri. Bu manastırın mimari açıdan büyüleyici olduğu su götürmez bir gerçek. Ayrıca manastırın içinde Avrupa’nın en önemli kaşiflerinden biri olan Vasco de Gama’nın da mezarı bulunuyor.

Fronteira Sarayı

1640’da inşa edilen bu saray Lizbon’un en gösterişli saraylarından biri. Muhteşem bahçeleri, 18.yüzyılı yansıtan dekorasyonu ve odaları görmek için mutlaka bu sarayı ziyaret etmelisiniz.

Belem Kulesi

Coğrafi Keşifler zamanında inşa edilen bu kule Portekizli’ler için büyük bir anlama sahiptir. Lizbon limanında bulunan bu kule de mimari yapıları görmeyi sevenler için mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Lizbon’da gezilecek yerler listesinin de en önemli yapılarından biri.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.