Helsinki Gezi Rehberi; Helsinki’de Gezilecek Yerler

Finlandiya’nın başkenti Helsinki, doğal parklarından mimari yapılarına, adalarından pazarlarına kadar gezilecek pek çok yeri olan harika bir şehir. Eğer sizin de yolunuz Finlandiya’ya düşerse bu muazzam şehri baştan sona gezmeden gezinizi sonlandırmayın. Peki Helsinki’de gezilecek yerler neler? İşte sizin için derlediğimiz Helsinki gezi rehberi.

Mannerheimintie

https://www.sponda.fi/en/property/helsinki-mannerheimintie-14

Helsinki’nin en işlek caddelerinden biri olan Mannerheiminitie Caddesi, kültürel mekanların, restoranların, parlamento binasının ve muazzam heykellerin bulunduğu bir merkez.

Ateneum

https://discoverhelsinki.fi/activities/museums/ateneum-art-museum-in-helsinki/

Kütüphane olarak da bilinen Ulusal Sanat Müzesi, Helsinki’ye yolu düşenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. 1887 yılında yapılan bu harika yapı, bir çok başarılı sanatçının eserlerinin sergilendiği ve girişin ücretsiz olduğu bir müze.

Keskuspuisto

https://blogit.iltalehti.fi/tiia-ohman/2017/06/05/helsingin-keskuspuisto-ihanampi-kuin-new-yorkin/

Şehir merkezinin hemen sağ tarafında bulunan bu park, oldukça geniş bir alana sahip. 1978 yılında yapılan bu kocaman parkın büyük bir alanı ormanlık. Aynı zamanda bir kayak merkezi de bulunuyor.

Linnanmaki

http://jrrny.com/helsinki-finland-for-linnanmaki-amusement-park

Bir eğlence parkı olan Linnanmaki, 1950’de açılmış olan oldukça büyük bir lunapark. Dev oyuncakların yer aldığı bu harika eğlence parkının dışarıdan görünümü de görülmeye değer.

Senate Square

https://en.wikipedia.org/wiki/Helsinki_Senate_Square

Senato Meydanı da Helsinki’nin görülmeye değer yerlerinden biri. Senato meydanının en dikkat çekici detaylarından biri de  Çar Aleksandar’ın Bronz Heykeli. Bu alan turistlerin de en sık ziyaret ettiği yerlerden biri.

Suomenlinna

https://travel.sygic.com/tr/poi/suomenlinna-poi:2725

UNESCO Dünya Mirası Anıtlar Listesi’nde yer alan bu adaya, kısa bir feribot yolculuğu ile ulaşılabilir. Bu muazzam görünümlü adada Sveaborg Kalesi de bulunuyor.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.