Omlet çok basit bir o kadarda yanlış pişirilen bir yemektir. Genellikle yapılan yanlış çok pişirmektir. Ünlü restorantların şefleri işe alım yaparken genç şeflerden omlet yapmasını isterler. Çok basit görünüyor değil mi? Yani omlet yapımının ne kadar farkı olabilir dediğinizi duyar gibiyim. O zaman başlayalım bakalım benim tarifim sizinkiyle uyuşuyor mu?
Öncelikle tava seçimi ; eğer elinizde varsa tabanı geniş kenarları yüksek bir tava kullanmanızı öneririm. Eğer kenarları yüksek değilse önemli değil başka bir yöntem önereceğim.

Tek kişilik porsiyonda iki yumurta, tercihen deniz tuzu ve taze çekilmiş karabiberle bir kasenin içinde karıştırın. Omletin lezzetli ve başarılı olmasının en önemli göstergesi yumuşak olmasıdır. Bu noktada biraz su ekleyiniz. Ölçü isterseniz bir çorba kaşıgı kadar. Sonra iyice çırpın. Açık sarı bir rengi aldığında pişirme için hazırsınız demektir.

 

Tavanızı iyice ısıtın. Bunu üzerinden hafif duman çıkana kadar yapın sonra bir çorba kaşığı tereyağını ekleyin. Tereyaği eridiğinde pişirmeye hazırsınız demektir. Şimdi tavamız çok kızgın ve elimizde çabucak pişebilen yumurtalar var. Pişirme işlemi muhtemelen 15 saniyeyi geçmeyecektir. Tavaya yumurtaları koyun ve tavayı sallamaya başlayın omletiniz cabucak pişecek ve sallayarak tavanın ucunda toplanmasını sağlayın. Ters çevirerek tabaga alın.

Eğer tavanızın kenarları yuksek değilse sallamakta zorlanacaksınız. O zaman tavanızı .ok ısıtmayın bir kaşık ile omletinizi piştikçe karıştırın. Her tarafını eşit pişirmeye çalışın ve sakın sertleşmesine izin vermeyin. Tavanın ucuna toplayın ve ters çevirerek tabağa alın. Üzerine biraz tereyağı  isteğe bağlı olarak sürülebilir.  Son olarak da kurutulmış maydonoz ekleyerek omletinizi servise hazırlayabilirsiniz.

Sorularınız olursa iletin lütfen.

Afiyet olsun…

Not: Yazıma son verirken size beğenerek kullandığım bazı ev gereçlerimi paylaşmak isterim.
avatar
Gökhan Özyürek

Yıllarca ne iş yapabilirim ki ben diye sordu kendi kendine. Bir sahil kentinde salata yaparken erdi farkına hayalinin. Sene 2011 olduğunda Marmara İşletme' nin güzide mezunlarından aslan parçası bir şef aşçı doğuyordu. Kariyerine, 1,5 yil New York ta calisarak basladiktan sonra Johnson & Wales Universiy Ascilik bolumunde ogreci olarak devam ediyor. Kasim ayinda okulunu bitirmesi beklenen sevgili editörümüze Allah' tan Michelin yildizli mutfaklarda calismayi nasip etmesini diliyoruz.

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta adresin paylaşılmayacak.