En Lezzetli Tariflerle Bayat Ekmekleri Değerlendirin

Ekmek tüketimi özellikle bizim ülkemizde oldukça yüksek. Her gün taze ekmek yemeyi sevenlerdenseniz sizin de evinizde fazla sayıda bayat ekmek birikiyor demektir. Bayat ekmekleri ziyan etmek yerine harika tariflerle tüketebilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz bu tarifler sizi israftan kurtaracak.

Yumurtalı Tost

https://firstwefeast.com/eat/2013/11/recipes-for-stale-bread

Yumurtalı ekmek Türk insanın en sevdiği kahvaltılıklardan biri. Aynı zamanda bayat ekmekleri değerlendirme konusunda da oldukça ideal. Bu lezzeti biraz daha katlayarak bayat ekmekleri yumurtaya bulayıp kızarttıktan sonra tost yapabilirsiniz. Böylece hem besleyici hem de çok lezzetli bir kahvaltı edebilirsiniz.

Ekmek Tatlısı

https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/top-10-ways-use-leftover-bread

En lezzetli şekilde bayat ekmekleri değerlendirin. Bunun en güzel yollarından biri ekmek tatlısı yapmaktır. Bayat ekmeklerinizi fırınladıktan sonra şerbetle harika bir tatlı haline getirebilirsiniz. Bu tatlıyı çocuklarınız için yapabileceğiniz gibi misafirlerinize de hazırlayabilirsiniz.

Bayat Ekmek Pizzası

https://www.pispis.net/kahvaltilik-kolay-pizza-bayat-ekmek-pizza-tarifi/

Pizzayı sevmeyen hemen hemen yoktur. Pizza yapmak için sıfırdan bir hamur yapmak yerine evdeki bayat ekmekleri değerlendirin. Bunun için bir pizza sosu hazırlamanız ve ekmekleri ıslatmanız yeterli. Üzerine sucuk, sosis ve baharatlar sepiştirerek hızlı bir şekilde lezzetli bir bayat ekmek pizzası yapabilirsiniz.

Bayat Ekmek Pudingi

http://www.yemekmutfak.com/yemek-tarifleri/1/670/tereyagli-ekmek-pudingi-bread-and-butter-pudding

Bayat ekmekleri tatlı bir şekilde değerlendirmek isterseniz puding yapabilirsiniz. Evde kalmış ekmekleri puding ile ıslattıktan sonra üstüne dilediğiniz meyveleri dizebilirsiniz. Taze meyvelerle yapabileceğiniz gibi kuru meyvelerle de yapabilirsiniz. Puding çikolatalı, meyveli ya da vanilyalı olabilir. Kendi damak tadınıza göre dakikalar içinde hazırlayabileceğiniz harika bir tatlı yapabilirsiniz.

Ekmek Kavurması

https://www.seriouseats.com/2016/11/stuffing-use-oven-to-dry-bread-instead-of-stale.html

Et, patates ve ekmekleri kavurarak muazzam bir yemek yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Ekmek kavurması olarak da geçen bu tarif bayat ekmekleri değerlendirme açısından son derece faydalı bir tarif. Evde kalan bayat ekmekleri küp küp doğradıktan sonra yağda, baharatlarla birlikte kavurarak tat katabilirsiniz. Daha sonra patates ve et ile birleştirerek yemeğinizi tamamlayabilirsiniz.

Kıtır Ekmek

https://fabfitfun.com/magazine/best-stale-bread-recipes/

Kıtır ekmek salatalara ve çorbalara atılarak harika bir lezzet oluşturuyor. Evde bayatlamış ekmeklerinizi küçük küçük doğradıktan sonra fırına atarak kıtırlaştırabilirsiniz. Dilerseniz baharatlarla lezzetini zenginleştirebilirsiniz. Daha sonra bu kıtır ekmekleri salata ve çorbalarda kullanabilirsiniz.

avatar
Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta adresin paylaşılmayacak.