Pinterest’te Popüler Olmanın Yolları

 

Her geçen gün sosyal medya hayatımızda daha çok yer ediyor. İnsanlar sosyal medyayı yalnızca eğlence değil aynı zamanda bir gelir kapısı olarak da kullanıyor. Bunun yanı sıra hem hayatımızı kolaylaştırmak hem de popüler olmak için tercih ettiğimiz uygulamalar da mevcut. Son zamanlarda çok fazla kişinin favorisi haline gelen Pinterest de bunlardan biri. Saatlerce gezinebileceğiniz, harika fikirler edinebileceğiniz, ilham alabileceğiniz bu sitede nasıl popüler olacağınızı merak ediyor musunuz? O halde sizin için birkaç tavsiyemiz var.

İşte Pinterest kullanma ipuçları

https://business.pinterest.com/en/pinterest-propel

Eğer bir websiteniz varsa Pinterest’i daha aktif kullanmak için sitenize bir pinterest butonu eklemeyi ihmal etmeyin. Bu şekilde sitenizi ziyaret eden kişiler pinterestte de takipçiniz haline gelecektir.

Tıpkı Youtube ve Instagram’da olduğu gibi Pinterest’te de popüler olmanın yolu aktif olmaktan geçiyor. Sık paylaşım yaparak insanların pinlerinizi fark etmesini sağlayabilirsiniz. Aktif ve düzenli paylaşım yaparsanız Pinterest profilinizi diğer kullanıcılara önerir ve bu da takipçi sayınızda artış sağlar.

İçerikleri panolara eklerken doğru kategoriyi seçmeyi ihmal etmeyin. Pinterest’te hayvanlar, yemek, film, fotoğraf gibi çeşitli kategoriler bulunur. Örneğin farklı manzara fotoğrafları paylaşacağınız bir pano açtıysanız bu panonun kategorisini fotoğraf olarak seçmeniz gerekir. Bu şekilde fotoğraf ile ilgili görseller arayan kişilerin karşısına sizin panonuz da çıkar.

pinterest
http://www.zdnet.com/article/pinterest-diving-deeper-in-e-commerce-with-buyable-pins/

Pinterest’te gezinirken çok fazla şey beğenebilirsiniz ve tüm bunları repin’lemek isteyebilirsiniz. Ancak fazla miktarda repin yapmak da profilinizi karmaşık gösterir. Bunun yerine içeriğin metnini değiştirerek ilgi çekici şeyler yazabilir ve profilinizdeki panoyu seçebilirsiniz.

Hashtag kullanımı Instagram’da olduğu gibi Pinterest’te de oldukça önemli. Gördüğünüz içerikleri direkt olaran repin etmek yerine uygun hashtag yani etiket ekleyebilirsiniz. Bu etiketler diğer kullanıcıların sizin paylaştıklarınızı daha rahat bulmasını sağlar. Paylaştığınız bir görsele tek bir etiket bile eklerseniz 120’den fazla repin ve beğeni alma ihtimaliniz yüksektir. Bu açıdan koca bir paragraf oluşturacak kadar çok etiket kullanmaktansa yerinde ve doğru etiketler kullanmanız yeterli.

Pinterest’te popüler olmanın bir diğer yolu ise Pinterest hesabınızı Open Graph’e bağlamak. Eğer bu işlemi yaparsanız zaman tüneli yani timeline’nınızda bu ilgili bölümler çıkar ve bu da etkileşimde gözle görülür fark yaratır.

 

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply