Öğrencilikte Erasmus Yapmanın Avantajları

 

Üniversite öğrencileri için erasmus gibi oldukça iyi fırsatlar bulunuyor. Üniversite okurken yalnızca bölümünüzden mezun olmayı değil aynı zamanda kariyerinizi planlamayı da amaç edinmeniz gerekiyor. Kariyerinizi öğrenciyken planlarsanız ilerde çok daha iyi imkanlarla karşılayabilirsiniz. Öğrenci değişim programı anlamına gelen erasmus, farklı ülkelerde eğitim görme imkanı sağlıyor. Eğer siz de öğrencilikte erasmus yapmayı planlıyorsanız sizin için erasmus yapmanın avantajlarını derledik.

Erasmus Nedir?

Üniversitede 1 yılı tamamlamış öğrenciler, bu programa kayıt olarak 3-12 ay arasında yabancı üniversitelerden birinde eğitimine devam etme şansı kazanıyor. Bu program ile yurtdışına giden öğrenciler, hem kendi alanlarıyla ilgili daha çok bilgi edinebiliyor hem profesyonel beceriler kazanıyor hem de dil geliştirebiliyor. Farklı kültürleri görmek ve farklı bir ülkede yaşamak da sorumluluk duygusu ve farklı bilgiler kazandırıyor.

Erasmus ile hangi ülkelere gidilebilir?

Erasmus programına, 30 AB üyesi ülkenin yanı sıra Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve Türkiye katılıyor. Üniversitelerde ilk yılını tamamlayan öğrenciler Erasmus programıyla Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Makedonya, Avusturya, Polonya, Romanya, İsveç, İsviçre, Slovakya, Slovenya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Türkiye, İzlanda, Norveç, Kıbrıs ve Lihtenştayn gibi ülkelerde eğitim görme imkanı yakalayabilir.

Erasmus nasıl yapılır?

Erasmus yapabilmek için üniversite ders notlarının yanı sıra dil becerileri de önem arzediyor. Üniversitelerinizde erasmus ile ilgili başvuru koşulları ve gereken belgelerle ilgili birçok bilgi bulabilirsiniz. Dil becerisi bu başvurularda ön koşul oluyor. Dil sınavından belirli bir not almak oldukça önemli.

Erasmus yapmanın avantajları neler?

Üniversite sonrasında iş hayatında başarılı olmak isteyenler için erasmus oldukça önemli bir fırsat. Lisans öğreniminden sonra yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler için akademik alanda önemli bir deneyim kazanmak mümkün. Bunun yanı sıra yurtdışında çalışmak için de büyük bir fırsat.

Başka bir ülkenin dilini öğrenmek, kültürüne yakından tanıklık etmek ufkunuzu genişletir ve bu hem yaşamı algılayış biçiminize olumlu yönde katkıda bulunur hem de iş hayatınız için size artı puan verir.

Erasmus bürokrasilerini halletmek, başka bir ülkeye tek başına gitmek ve orada yaşamaya çalışmak sorumluluk kazandırdığı için birey olmanıza büyük bir katkısı olur.

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply