Hindistan Cevizi Sütünden Yoğurt Yapımı

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Hindistan cevizi, artık mutfakların popüler bir besini haline geldi. Veganlar, çeşitli sebeplerle hayvansal ürün tüketmeyenler ya da sağlıklı beslenmek isteyenler için hindistan cevizi sütü ve hindistan cevizi yoğurdu oldukça iyi bir alternatif. Hindistan cevizi sütünü ve yoğurdunu evde kendiniz yapabilir ve aileniz için öğünlerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Hindistan cevizi yoğurdunu hazır alabileceğiniz hindistan cevizi sütü ile yapabileceğiniz gibi evde yaptığınız süt ile de yapabilirsiniz.

Hindistan cevizi sütü yapımı

Hindistan cevizini açıp içini doğradıktan sonra blenderdan geçirin. Beyaz kısımları ne kadar çok çıkarsa sütünüz o kadar yoğun olur. Beyaz kısımları kadar ılık su eklemeniz gerek. Bunun için yarım litre kadar hindistan cevizi koyduysanız üzerine 1 litre ılık su ekleyin. Blenderdan geçirdikten sonra tülbentin içine alın ve tülbenti iyice sıkarak sütün çıkmasını sağlayın. Posasını atabilirsiniz. Sıkma işleminden sonra hindistan cevizi sütünüz hazır. Bu tür ev yapımı sütler uzun süre taze kalmaz. Bu açıdan 3 gün içinde tüketmeli ya da yoğurt yapımında kullanmalısınız.

Gelelim hindistan cevizi sütünden yoğurt yapımına

Aktarlardan alabileceğiniz tapioca, eczanelerden alabileceğiniz probiyotik tozu ve evde hazırladığınız hindistan cevizi sütü ihtiyacınız olacak malzemeler. Bir tencerede sütü ısıtın. Daha sonra içine tapioca ekleyin ve 10 dakika kadar pişirmeye devam edin. Piştikten sonra ocaktan alın ve ılıması için bir süre bekleyin. Hafif ılıdıktan sonra probiyotik tozunu da ekleyin ve 24 saat kadar mayalanması için bir köşeye kaldırın. Ertesi gün yoğurdunuz kıvam almış olacaktır.

Püf Noktası: Bitkisel sütlerden yoğurt yapıyorsanız plastik ya da metal kaşık kullanmayın. Tahta kaşık tercih edin.

Hindistan cevizi faydaları

Vitaminler ve mineraller açısından son derece zengin olan hindistan cevizi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Sofralarımıza sütü, yoğurdu ve yağı ile sağlık katan hindistan cevizini aynı zamanda cilt bakımında da kullanabilirsiniz.

Daha önce derlediğimiz Hindistan cevizi yağı yapımı ve Hindistan cevizi yağı ile cilt bakımı yazılarımıza da göz atarak bu sağlıklı besinden daha fazla faydalanabilirsiniz.

Tefal on the go blender – 290 TL
Satin Almak icin Tiklayin
Arzum Shake’n Take Kişisel Blender – 280 TL
Satin Almak icin tiklayin
Homend Yogurtlook 8001 Yoğurt Makinesi – 280 TL
Satin Almak icin Tiklayin
Bambum Doddy – Sıyırma Kaşığı – 32 TL
Satin almak icin tiklayin
İpek 24 Cm Emaye Yoğurt Bakraç Bej – 135 TL
Satin Almak icin Tiklayin
Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply