Her Kadının İzlemesi Gereken Filmler

Kadınların kendi kendinin farkına varması ve kendi hayatının kontrolünü ele alması son derece önemli. Bunun için ufkunuzu genişletecek kitaplar okuyabilir ve filmler izleyebilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz her kadının izlemesi gereken filmler listesi.

Towelhead / Tabu (2007)

Yaşından büyük görünen yarı Arap ve yarı Amerikalı 13 yaşında bir genç kızın cinselliği keşfetmesi anlatan harika bir film.

Frida (2002)

En önemli kadın ressamlardan biri olan Frida Kahlo’nun acı dolu yaşamını ve bu acılardan güçlü bir kadın olarak çıkmasını anlatan Salma Hayek’in baş rolünde yer aldığı muazzam film.

Erin Brockovich (2000)

https://www.youtube.com/watch?v=HCQGydFK_hM

Kadınların ciddiye alınmadığı bir dünyada çocuğuyla birlikte bir hukuk mücadelesi veren Erin Brockovich’in gerçek yaşam öyküsünden uyarlanan bu filmin baş rolünde ilham verici kadın Julia Roberts yer alıyor.

Hidden Figures / Gizli Sayılar (2016)

Hem siyahi hem de kadın olmanın büyük bir engel oluşturduğu dönemde başarıları ve mücadeleleriyle NASA’da görev almayı başaran 3 kadının gerçek hikayesi.

Suffragette / Diren! (2015)

Tarihteki ilk feminist hareket olan İngiltere’deki kadınların oy hakkı için mücadele etmesini anlatan bu muazzam film de her kadının izlemesi gereken filmler arasında.

A Girl Walks Home Alone at Night / Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız (2014)

Kadının insan sayılmadığı İran sokaklarında geçen bu çarpıcı korku filminde, yalnız bir kadın vampirin hikayesi anlatılıyor.

The Help (2011)

60’larda geçen bu filmde evlenmesi ve evinin kadını olması beklenen genç bir kadının, yazar olup siyahi hizmetçi kadınlarının sorunlarına dikkat çeken yazılar yazmasını anlatan muazzam bir film.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.