Açlık krizleri ile nasıl başa çıkılır?

Diyet yapmak ya da sağlıklı beslenmek için yola çıktıysanız ve sık sık açlık krizleri
yaşıyorsanız doğru besinleri tüketmiyor olabilirsiniz. Diyet yaparken yaşanan açlık hissiyatı çoğu zaman diyeti bozmayla sonuçlanır. Açlık krizine girildiğinde genellikle ilk olarak lezzetli ama sağlıksız besinler tüketilir. Eğer siz de açlık krizine girerek diyetinize ya da sağlıklı beslenmenize ara veriyorsanız açlık
krizleri ile başa çıkmanın yollarını keşfetmeye ne dersiniz?

Açlık krizlerinin en büyük sebebi yanlış besinler tüketerek kan şekerinin dengesizleşmesine neden olmaktır. Kan şekerinin birden düşmesi açlık hissini ortaya çıkarır. Genellikle tatlı krizleriyle kendini gösterir. Kaliteli olmayan besinler bir süre sonra kandaki glukoz miktarını düşürür. Vücuttaki bu düşme, beyne açlık sinyali olarak gönderilir. Bu sinyalin gönderilmesinin ardından yine kalitesiz besinleri tüketmek için büyük bir açlık hissedilmeye başlar. Bu döngü zamanla daha sağlıksız beslenmeye ve diyabet gibi hastalıklara sebebiyet verir. İnsülin direnci ya da diyabet rahatsızlıklarında yemek yedikten 2 saat sonra açlık ve el ayak titremesi yaşanabilir. Bu gibi rahatsızlıklar tokluk kan şekeri düşmesi sebebiyle ortaya çıkabilir. Diyet yaparken bunun gibi rahatsızlıklar yaşıyorsanız bir uzmana başvurmanızda fayda var.

Peki açlık krizlerini kontrol altına almak için tüketilebilecek sağlıklı
besinler nelerdir?

Tam Tahıllı Ekmek

Gün içinde çok fazla beyaz ekmek tüketiyorsanız bu kalitesi düşük karbonhidrat aldığınız anlamına gelir. Çok fazla karbonhidrat alımı da ani şeker düşmelerine sebep olabilir. Beyaz ekmek yerine kepek ekmeği, tam buğday ekmeği tüketebilirsiniz.

Yumurta

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Kahvaltıda protein ağırlıklı besinler tüketirseniz daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Protein oranı yüksek en sağlıklı besinlerden biri yumurtadır. Kahvaltıda tüketeceğiniz protein ile gün boyu enerjik kalabilir hem de açlığı erteleyebilirsiniz.

Su

Su tüketmek hem sağlıklı yaşam hem de kilo vermek için oldukça önemlidir. Günde 2,5 litre su tüketerek daha uzun süre tok kalabileceğinizi biliyor muydunuz? Bazen sürekli atıştırma isteği gelir. Aslında bu çoğu zaman susadığımızı gösteren bir işarettir. Canınız her bir şey atıştırmak istediğinde su tüketerek çok daha sağlıklı olabilirsiniz. Düzenli su tüketmek vücuttaki toksinlerin ve ödemin atılması için de gereklidir.

bitkisel sütün faydaları

Badem

Magnezyum, lif ve protein açısından zengin bir kuru yemiş olan badem de tok tutma özelliğine sahip. Ara öğünlerde bir şeyler atıştırma isteğiniz geliyorsa bir bardak kefir ile birlikte badem tüketebilirsiniz. Bu şekilde bir sonraki öğüne kadar açlık krizi yaşamamız olursunuz. Ani tokluk kan şekeri düşmeleri için de badem oldukça yararlıdır.

Kefir

Kefir, sağlık için mükemmel bir nimettir. Bağırsak için çok faydalı olmasının yanı sıra tok tutma ve kan şekerini dengeleme özelliği de var. Sık sık kan şekeri düşmeleri yaşıyorsanız ara öğünlerde tüketeceğiniz kefir ile şekerinizin daha dengeli hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Sade kefiri tüketmede zorluk yaşıyorsanız taze meyveler ile blenderdan geçirerek tüketebilirsiniz.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply