Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Gezmek ve yeni yerler görmek hemen herkesin hayali. Bu hayalini gerçekleştirmek isteyen ve farklı yerler görmek isteyenler için Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken 10 yeri derledik..

Kırklareli – Kıyıköy

kiyikoy

Ormanlarla kaplı bir kasaba olan Kıyıköy, İstanbul’a yakın oluşu ve birçok tur ve gezilerin düzenlenmesi ile görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.

İstanbul – Anadolu Kavağı

İstanbul-Anadolu-kavağı

Tam bir nostaljik balıkçı köyü görünümünde olan Anadolu Kavağı, İstanbul’dan çok da uzaklaşmadan yeni yerler keşfetmek isteyenler için oldukça ideal.

Bursa – Cumalıkızık

cumalikizik_evler

1300’lü yıllardan bu yana varlığını koruyan bir köy olan Cumalıkızık, tarihsel filmlerin de çekildiği ve birçok kişi tarafından ziyaret edilen yerlerden biridir.

Çanakkale – Gelibolu

gelibolu5

Turizm merkezlerinden biri olan Gelibolu, deniz kenarında olması ve şehrin karmaşasından uzak olması ile sizi cezbedebilir. Her mevsim gidebileceğiniz ve kafanızı dinleyebileceğiniz Gelibolu, hem İstanbul’a yakınlığı hem de sakin bir yer olması ile vazgeçilmez dinlenme yerlerinizden biri olabilir.

İzmir – Şirince

hb_b_13135307_l-b

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bulunan Şirince köyü, muazzam mimarisi ile görülmesi gereken yerler listesinde yer almayı hak ediyor.

Denizli – Pamukkale

denizli_b7a9b

Dünya mirası listesinde yer alan ve ziyaretçi akınına uğrayan Pamukkale, kaplıcalar ve muazzam manzarasıyla mutlaka gezilip görülmeli.

Ölüdeniz

oludeniz02

Dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlıdır. Muhteşem manzarası, cenneti andıran görünümü ve sakin denizi ile tatil için de idealdir.

Bartın – Amasra

amasra_1260408_nevit

3000 yıllık bir tarihe sahip olan Amasra, deniz ve orman manzarasının bir arada bulunduğu ve görsel açıdan oldukça güzel olan bir yer. Manzarasının yanı sıra balık lokantaları, pansiyonları ve otelleri ile en iyi turizm yerlerinden biridir.

Mardin

Mardin

Güneydoğu’da bulunan Mardin, hem tarihi, hem mimari, hem arkeolojik hem de görsel açıdan Türkiye’nin muazzam yerlerinden biridir. Türkiye’de gezip görülecek ve keşfedecek yeni yerler arıyorsanız listenize mutlaka ama mutlaka Mardin’i de eklemelisiniz.

Adıyaman – Nemrut

adiyaman

Adıyaman’a bağlı bulunan Nemrut Dağı da Unesco tarafından Dünya Mirası seçilen yerlerden biridir. Dünyanın sekiz harikasından biri olan Nemrut Dağı görülmesi gereken yerler listesinde önemli bir yere sahiptir.

 

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply