Sağlığa Faydalı 10 Bitki Çayı Önerisi

Son zamanlarda bitki çayları artık hemen herkes tarafından tüketilir oldu. Uzmanların da belirttiği gibi kahve ya da siyah çaya göre çok daha faydalı olan bitki çayları sağlığımız için çok gerekli. Zinde kalmak, kilo vermek, rahatlamak ya da hastalıklara karşı korunmak için her gün bitki çayı tüketmemiz gerekiyor. Peki hangi çayları ne için tüketmeliyiz? İşte sizin için derlediğimiz sağlığa faydalı 10 bitki çayı önerisi

Nane Çayı

Mide bulantısını geçirmesiyle ünlü olan nane çayı yanı zamanda sindirim sistemini de düzenliyor. Mide rahatsızlığı yaşayanlar rahatlıkla tüketebilir. (Reflü hariç)

Zencefil Çayı

Özellikle kış aylarında içilmesi gereken zencefil çayı, bağışıklığı güçlendirerek nezle ya da grip gibi hastalıklara karşı koruyor.

Papatya Çayı

Rahatlatıcı etkisi ile bilinen papatya çayı aynı zamanda boğaz ya da ağız iltihaplarına da iyi geliyor. Uykusuzluk için, stres için ya da boğaz ağrısı için tercih edebilirsiniz.

Melisa Çayı

Melisa çayı da sinir ve stresi yok etmesiyle ünlü. Kendinizi iyi hissetmek, konsantrasyonunuzu arttırmak, uykuya geçişi kolaylaştırmak gibi etkileri de var.

Karahindiba Çayı

Sindirimi kolaylaştırmasının yanı sıra karaciğeri temizlemesi ve safra atımını sağlaması ile biliniyor.

Kuşburnu Çayı

Bitki çayları arasında tadı en güzel olanlardan biri olan kuşburnu, cilt sağlığına çok iyi geliyor. İçeriğinde bolca C vitamini bulunduğu için bağışıklığı da güçlendiriyor.

Ardıç Yaprağı

Grip gibi hastalıklara karşı korumasının yanı sıra idrar enfeksiyonlarına da iyi geliyor. Ayrıca regl döneminde de tercih edebilirsiniz.

Yeşil Çay

En popüler bitki çayları arasında yer alan yeşil çay zengin bir antioksidan kaynağıdır. Bu açıdan yağ yakmanıza ve metobolizmanızı hızlandırmanıza yardımcı olur.

Adaçayı

Zihni açıp konsantrasyonu arttırmasının yanında hazımsızlığı gideren ve mide bulantılarına da iyi gelen bir bitki çayıdır. Bu etkilerinin yanı sıra rahatlatıcı bir etkisinin olduğunu da söylemek mümkün.

Rezene Çayı

Sindirimi düzenleyerek mide problemlerinin önüne geçen Rezene çayı, genel olarak sancılarınızın yok olmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra rahatlatan ve sinirleri yatıştıran bir etkisi de vardır. Her akşam bir bardak tüketebilirsiniz.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply