Ölmeden Önce Görmek İsteyeceğiniz Hindu Tapınakları

Hindu tapınakları, 2000 yıl önce insanların Hinduizm’e geçmeleriyle inşa ettiği birbirinden muazzam yapılar. Hindu toplumunun büyük önem verdiği bu tapınaklar görülmeye değer. İşte bulundukları şehirlere yolunuz düşerse mutlaka görmeniz gereken büyüleyici Hindu tapınakları.

Angkor Wat

Kamboçya’da bulunan ve Kimer imparatorluğuna ait bu harika tapınağın en önemli özelliği dünyanın en büyük ve tek parça halindeki tapınağı olması. Dev insan yüzleri bulunan bu harika yapı görülmeye değer.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Angkor_Vat

Meenakshi Amman Tapınağı

En önemli Hint tapınakları arasında bulunan Meenakshi Amman, kutsal şehir Madurai’de yer alıyor. Muazzam bir şekilde ince işçilikle yapılan bu kuleler Tamil halkı için büyük önem taşıyor.

https://www.nationalgeographic.com/travel/destinations/asia/india/meenakshi-amman-hindu-temple/

Prambanan

Endonezya’da bulunan bu tapınak Şiva, Brahma ve Vişnu’ya adanan üç ana tapınaktan oluşuyor. Mataram Krallığı tarafından yapılan bu tapınakların tarihi MS 850’ye dayanıyor.

https://www.lonelyplanet.com/indonesia/attractions/prambanan-temples/a/poi-sig/1189508/356546

Virupaksha Tapınağı

Normalde Hindu tapınakları sık sık ziyaret edilen yerler değildir. Ama Virupaksa tapınağı yapıldığı zamandan bu yana her gün hizmet veren en eski ve çalışan tapınak olarak tarihe geçmiş.

http://www.yoldasin.com/dunyada-gorulmesi-gereken-hindu-tapinaklari/

Sri Ranganathaswamy

156 hektarlık alanıyla dünyanın en büyük dini komplekslerinden olan bu tapınak, Lord Ranganatha’ya adanmış.

https://tr.pinterest.com/pin/635922409855134761/?lp=true

Banteay Srei

Kırmızı rum taşından yapılan bu muazzam tapınağın tarihi MS 967’ye dayanıyor. Kral için değil Kral’ın danışmanı için yapıldığı da bilinen bilgiler arasında.

https://www.klook.com/en-AU/activity/6465-banteay-srei-backcountry-tour-siem-reap/

Khajuraho

Hindistan’ın en çok turist çeken yerlerinden biri olan Khajuraho Kasabsında yer alan bu tapınağın en önemli özelliği erotik heykellere sahip olması.

https://www.goibibo.com/destinations/khajuraho/how-to-reach-khajuraho/
Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply