Lhasa’da Gezilecek Yerler Rehberi

Sizin için Lhasa’da gezilecek yerler listesi hazırladık! Tibet’in en büyük şehri olan Lhasa, çok uzun yıllar yabancılara kapalı olduğu için Yasak Kent olarak bilinir. Tibet dilinde Tanrıların ülkesi anlamına gelen ” Lhasa” ya yolunuz düşerse nereleri gezmeniz gerektiğini sizin için sıraladık. İşte Lhasa’da gezilecek yerler listesi.

Potala Palace / Potala Sarayı

Marpo Ri Tepesi’nde yer alan bu saray Lhasa’nın en önemli yerlerinden biridir. Kentin sembolü olarak da anılan bu saray, UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilmiştir. Her ne kadar saray olarak inşa edilse de günümüzde müze olarak hizmet veriyor.

Jokhang Temple / Jokhang Tapınağı

Lhasa şehrinin eski bir yerleşim biriminin merkezinde yer alan bu tapınak, Lhasa halkı için kutsaldır. İbadete açık olarak hizmet vermeye devam eden bu tapınak, yapılan festivallerde yürüyüşlerin sonunda ziyaret edilen yerdir.

Barkhor Street / Barkhor Sokağı

Jokhang Tapınağı’nın yer aldığı bu sokak, Lhasa’daki en eski sokaklardan biridir. Her zaman kalabalık olan bu sokakta el işlemeli ürünler satan satıcılar yer alır.

Norbulingka Palace / Norbulingka Sarayı

Dalai Lama’ların yazları kaldığı bir saray olan Norbulungka, geleneksel Tibet mimarisinden izler taşır. Yolunuz Lhasa’ya düşerse bu muazzam yapıyı yakından görmenizde fayda var.

Sera Monastery / Sera Manastırı

Tibet’te bulunan Gelug Üniversitesi manastırlarından biri olan Sera Manastırı, Lhasa’nın kuzeyinde yer alır.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply