Kitap Dosyası: Kahkaha ve Hüzün: Sadri Alışık

Türk sinemasının yarattığı karakterler ve çizdiği kompozisyonlarla simgeleşmiş aktörü Sadri Alışık için Kurtuluş Özyazıcı’nın hazırladığı bu kitap, ünlü sinemacıya bir saygı duruşu niteliğinde. Sinemanın bu büyük emekçisini sadece bir aktör olarak değil, sanatın hemen hemen her alanına düşkün çok yönlü bir yaratıcı olarak değerlendiren çalışma, ünlü aktörün “insan” yanını da tüm sıcaklığıyla işliyor. Türk sinemasını var eden kilometre taşlarından biri olan Alışık, sinema denen büyünün en özel ve ayrıksı isimlerinden biri olarak milyonlarca izleyicinin aklında ve kalbinde yer etti. Çözümleyici yazılarla olduğu kadar kişisel tanıklıklarla da yüklü olan bu çalışma, Alışık’ın sinema sanatındaki unutulmaz etkisini genç kuşaklar için de belirgin kılmayı amaçlıyor.

 


Kurtuluş Özyazıcı’nın derlediği kitaba, Agah Özgüç, Çolpan İlhan, Kerem Alışık, Nebil Özgentürk, Filiz Akın, Sevda Ferdağ, Necip Sarıcı, Murat Meriç, Ayla Algan, Yavuz Özkan, Safa Önal, Aslıhan Doğan Topçu, Hakan Erkılıç, Hasan Akbulut, Nalan Söylemez, Nazlı Bayram, Özge Güven, Savaş Arslan, Seçil Büker ve Şükran Kuyucak Esen yazılarıyla katkıda bulundu.Dost Kitabevi Yayınları, Ankara Sinema Derneği, 2006
Emine Yılmaz

O bir müzik aşığı o bir sinema sever, o bir tiyatro sever o bir müzikal müptelası o bir toplum gönüllüsü, o; sokakların her geçen gün daha da aradığı toplum gönüllüsü bir kültür elçisi... Bu bölümü onun gibi birine emanet etmemiz tesadüf değil. Zira kendisi İTÜ Müzikal Topluluğu Kurucusu. Onun hakkında konuşacak çok şey var. Ne yazıkki yerimiz dar.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.