İstanbul’da Güzelliğini Kaybetmemiş 10 Eski Semt

İstanbul, içinde tarihi barındıran en güzel şehirlerimizden biri. Her ilçesinde farklı bir yaşanmışlık ve tarih yatıyor. Ve günümüzde bu özelliklerini yitirmeyen pek çok yer bulunuyor. İstanbul’un bu kadar çok sevilmesinin en önemli nedenlerinden biri de bu. İşte sizin için hazırladığımız İstanbul’da güzelliğini kaybetmemiş 10 eski semt listesi.

Balat

eski semt

Fatih’e bağlı bir yer olan Balat, İstanbul’un en güzel ve en tarihi semtlerinden biri. Eski evler ve sokaklar görenleri büyülüyor. Eski İstanbul’u yaşatan en güzel yerlerden biri olduğunu söylemek mümkün.

Kuzguncuk

kuzguncuk-ta-ne-yenir-

İstanbul’ûn en küçük semtlerinden biri olan Kuzguncuk, Üsküdar’a bağlı. Boğazın kıyısında yer alması ve birbirinden güzel mekanları barındırmasıyla İstanbul’luların en sevdiği yerlerden biri.

Emirgan

Kopyası-EMİRGAN-PARKI-2013-15-1024x763

Sarıyer ilçesine bağlı bir semt olan Emirgan, çok eski zamanlarda sayfiye yeri olarak kullanılırmış. Şimdilerde ise İstanbul’un en güzel parklarından biri olan Emirgan Korusu’na sahip.

Çengelköy

çengelköy

Üsküdar’ın hemen her semti tarih ve güzellik kokuyor. Bu semtlerden biri de gençlerin en sevdiği yerlerden biri olan ve tarihi Bizans’a dayanan güzeller güzeli Çengelköy.

Rumeli Hisarı

Twierdza_Rumeli_Istambuł_RB1

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı olan Rumeli Hisarı, tarihi iliklerinize kadar hissedeceğiniz ve de manzarasıyla büyüleneceğiniz bir yer.

Tarabya

İSTİNYE-VE-TARABYA-MARİNALARI-2

Therapia yani terapi sözcüğünden türeyen bir isme sahip olan Tarabya, eskiden insanların rahatlamak için buraya uğramasıyla bu ismi almış. Balık lokantaları ve tavernaları ile ünlüdür.

Beykoz

BEYKOZ-2

Anadolu Yakası’nda doğayla iç içe olabileceğiniz en güzel yerlerden biri de Beykoz’dur. Yeşil manzaraya doymak için Beykoz’da bir kahvaltı yapmanızı öneririz.

Kalamış

kalamis1

Marinası ile ünlü olan Kalamış da Anadolu yakası’ın en güzide semtlerinden biri. Sahil semtlerinin kendine has havasını yıllardan beri koruyor.

Arnavutköy

Arnavutköy-franzconde3

Ortaköy ile bebek arasında kalan bu harika semt de boğazda yer alan ve güzelliğini hiç yitirmemiş yerlerden biri. İstanbul’da temiz hava almak için gidilebilecek en iyi semtlerden biri olduğunu söylemekte de fayda var.

Büyükada

buyukada-5

Gittiğinizde kendinizi bir Yeşilçam filmindeymiş gibi hissedeceğiniz ve yıllar geçse de güzelliğinden hiçbir şey kaybetmeyen Büyükada da bu listede yer almayı hak ediyor.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply