İstanbula Yakın Yerler Yazı Dizisi: Hafta Sonu Kaçamağı İçin Ağva

İstanbul’da yaşayanlar için kalabalıktan, trafikten ve stresten uzak bir gün geçirmek büyük önem taşır. İş stresi ve şehir kalabalığı bir araya geldiğinde tüm İstanbul’lular haftasonlarını iple çeker. Ancak uzun bir tatil olmadıkça sessiz sakin yerlere tatile gitme şansı olmayan şehir insan, çareyi yakın yerlere gitmekte bulur. İşte İstanbul’lular için bir nimet sayılan ve çok yakın olmasıyla hafta sonu kaçamağı olarak gidilebilecek en ideal yer olan Ağva hakkında birkaç bilgi..

0.24183900_1434403975

İstanbul’un kuzeydoğusunda kalan Ağva, yalnızca 97 km uzaklıkta bulunan ve Şile ilçesine bağlı bir yer. Bahar ve yaz aylarında birçok kişinin gitmeyi tercih ettiği Ağva, son zamanlarda kış aylarında da şehrin gürültüsünden ve kalabalığından uzak kalıp, sessiz sakin bir haftasonu geçirmek amacıyla tercih ediliyor. Karadeniz kıyısı üzerinde uzun bir kumsala sahip olan bu harika yer, yemyeşil manzarasıyla huzuru vaad ediyor. Eşsiz manzarasının yanı sıra otel ve restoran açısından da çeşitlilik bulunan Ağva, haftasonunu harika geçirmek için en ideal yerlerden biri. Yerleşim yerlerinin içerde kalması sayesinde deniz kirliliğin hiçbir zaman yaşanmadığı Ağva’da kumsal her zaman tertemiz ve muazzam görüntüsüne sahip. Hem deniz hem de orman manzarasını barındıran bir yer olmasıyla da tercih edilesi olan Ağva, iki nehir arasında bulunan harika bir dinlenme yeri. En güzel yanı da dört mevsimde de gidilebilecek ve şehrin keşmekeşinden rahatça uzaklaşılabilecek bir yer olması. Otel ve motel açısından da son derece zengin olması birkaç geceyi Ağva’da geçirmek için en iyi sebeplerden biri. Ağva’nın tertemiz havasını içinize çekip dinlenebileceğiniz gibi çeşitli aktivitilerle de stresinizi atabilirsiniz. Ağva’da bisiklet, yürüyüş ve yüzme gibi aktivitilerin yanı sıra, nehir aktivitileri de oldukça yaygın. Ormanın mis gibi havasını içinize çekerek yürüyüş yapabilir ya da bu müthiş doğanın tadını çıkarırken bisikletinizle hiç keşfedilmemiş yerler keşfedebilirsiniz. Tekne, kano ya da deniz bisikleti gibi imkanlarla da denizin sakin sularına kendinizi bırakarak İstanbul’da biriken bütün stres ve yorgunluğu üzerinizden atabilirsiniz. Kış mevsiminde haftasonu için gidilebilecek en huzurlu yerlerden biri.

 

 

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply