İstanbul’a Yakın Yerler Yazı Dizisi: Çanakkale

Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri olan Çanakkale İstanbul’a yakınlığı ve hem gezip görülecek yerler açısından hem de tarihi yerler açısından ziyaret edilesi bir şehir.

Çanakkale’nin anlamlı bir geçmişe sahip olduğu yadsınamaz bir gerçek. Bu anlamlı tarihinin yanı sıra pek çok gezilmesi ve görülmesi gereken yere de sahip. İstanbul’un karmaşasından sıkılıp hafta sonunda güzelce gezmek ve yeni yerler keşfetmek ama İstanbul’dan çok da fazla uzaklaşmak istemiyorsanız Çanakkale en iyi seçimlerden biri olacaktır.

1404896048

1890’lara dayanan bir tarihe sahip Aynalı Çarşı’sı ile birçok kişinin ilgisini çeken Çanakkale, tarihi yerler açısından da zengindir. Birçok antik kente ev sahipliği yapan Çanakkale’de en görülmesi gereken ve en popüler olan Smintheion ve Parion antik kentleri güzel birkaç gün geçirmek için tercih edilebilir. Yunan tarınlarından biri olan Apollon’a adanmış Smintheion Antik kenti ve tarihi ilkçağlara kadar uzanan Parion Antik Kenti birçok turistin Çanakkale’yi ziyaret etme sebebidir. Elbette filmlere konu olan meşhur Truva Atı da Çanakkale’de bulunmaktadır.

bozcaada_sokaklari_3

Kültürel mirasının yanı sıra doğal güzellikleri ve eşsiz manzarasıyla da birkaç gününüzü iş stresi ve İstanbul trafiğinden uzak bir şekilde geçirerek huzur dolmak için yeterlidir. Türk ve Rum mahallelerinin eşsiz havası ve insanlarının sıcakkanlılığı da sizi son derece iyi hissettirecektir. Çanakkale’de bulunan Bozcaada denizin tadını çıkarmak için en iyi yerlerden biridir. Birçok turistin de gelip gördüğünde hayran kaldığı Kaz dağları, muhteşem manzaralara sahne olmaktadır. Yine Çanakkale’de yer alan Biga Çayı, manzarasıyla sizi kendisine hayran bırakacak güzelliktedir. Büyük İskender’in de bu çayın etrafında savaştığı söylenmektedir.

Çanakkale’nin bir diğer harika özelliği ise Yunan adalarına geçişin kolay olmasıdır. Çanakkale’yi gezdikten sonra yunan adalarına rahatlıkla geçiş yapabilir ve harika bir tatil geçirebilirsiniz. Kültürü ve doğayı harmanlamış bu şehrin İstanbul’a bu kadar yakın olması birkaç günlüğüne kafasını dinlemek isteyenler için büyük bir şanstır hiç kuşkusuz.

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply