İstanbul’a Yakın Yerler Dizisi; Tekirdağ

İstanbul’un kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşıp sakin bir haftasonu geçirmek isteyenler için çeşitli seçenekler var. İstanbula yakın yerler dizisinde bu hafta Tekirdağ’ı yakından incelemeye ne dersiniz? İşte hem kolaylıkla gidilebilen, hem doğal güzellikleriyle büyüleyen hem de nefes alabileceğiniz Tekirdağ ile ilgili birkaç bilgi.

Tekirdağ’a Nasıl Gidilir?

Trakya’nın en büyük ve İstanbul’a en yakın ili olan Tekirdağ’a özel arabanızla ya da otobüsle kolayca ulaşabilirsiniz. İstanbul ile Tekirdağ arası 149 km’dir. Karayolunu takip ederek kolaylıkla bulabilirsiniz.

Tekirdağ günübirlik gidilebilecek bir yer olsa da kalmak isteyenler için çeşitli otel seçeneği de bulunuyor. Şehir merkezine yakın, bütçeye uygun ve son derece samimi otelleri bulmanız mümkün. Tekirdağ’ın sahil kesimi en sevilen yerlerinden. Bir sahil kasabasını andıran bu kısımda yürüme yolu, şık cafeler, çay bahçeleri, restoranlar yer alıyor. Bu sahil yolunda yürüyüş yapabilir ya da bu samimi mekanları ziyaret edebilirsiniz. En ünlü olan Limon Çay Bahçesi de bunlardan biridir. Liman manzarası, temiz havası ve mis gibi çayıyla bu çay  bahçesinde keyifli birkaç saat geçirebilir ve İstanbul’un yorgunluğunu atabilirsiniz.

Tekirdağ’da Gezilecek Yerler

Tekirdağ’a gidip de yemeniz gereken en önemli yemek hiç kuşkusuz Tekirdağ köftesidir. Limanda yer alan restoranlara giderek meşhur köfteyi tadabilirsiniz. Tekirdağ’ın merkezi kadar çevre köyleri de görülmeye değer. Eğer dinlendikten sonra yeni yerler keşfetmek istiyorsanız Husunlu, Kumbağ, Karacakılavuz gibi köyleri ziyaret edebilirsiniz. Bu köylerde organik yiyecekler bulabilir ve alışveriş de yapabilirsiniz.

Yaz aylarında gidecekseniz ve biraz da gezinize heyecan katma niyetindeyseniz Uçmakdere’ye giderek yamaç paraşütü yapabilirsiniz. Şarköy ilçesine bağlı Uçmakdere köyü muazzam manzarasıyla da ünlüdür aynı zamanda. Yamaç paraşütü yerine denize girip güneşlenmek istiyorsanız Şarköy’ün kumsalları da harika bir seçim olacaktır. Tertemiz denizi ve mis gibi doğasıyla haftasonu tatili olarak en ideal yerlerden biri.

Tekirdağ en fazla alkol üretilen yerlerden biri olsa da hareketli bir gece hayatı yoktur. Ancak konaklamak için gittiyseniz özellikle yaz aylarında şehir merkezinde bar ya da gece kulüplerinde Tekirdağ rakısı ve şarabını tadabilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.

 

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply