İstanbul’a Yakın Yerler Dizisi: Edirne’de Gezilecek Yerler

İstanbul, gezip görülecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Ancak tüm bu güzelliğinin yanında trafik, gürültü, hava kirliliği gibi birçok sorunu da beraberinde taşıyor. İstanbul’da yaşayanlar için nefes almak, farklı yerler görmek çoğu zaman zor olsa da yakın çevredeki şehirler güzel bir durak olabiliyor. İstanbul’un kalabalığından uzaklaşıp güzel yerler görmek istiyorsanız Edirne’ye gidebilir ve güzel bir gezi yapabilirsiniz. Edirne’de ne yapılır diye merak ediyorsanız sizin için derlediğimiz bu yazı ile fikir edinebilirsiniz. İşte Edirne’de gezilecek yerler listesi..

Edirne’ye nasıl gidilir?

İstanbul’dan Edirne’ye şehirlerarası otobüs, uçak ya da kişisel aracınızla gidebilirsiniz. Uçakla 47 dakika sürecek yolculuk, özel aracınızla yaklaşık olarak 2 saat 35 dakika sürebilir.

Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında yer alan Edirne doğal güzellikleri ve tarihi yapılarıyla ünlü.

Edirne’de gezilecek yerler

http://turbelervecamiler.com/edirne-selimiye-camisi-nerede-nasil-gidilir/

Mimar Sinan tarafından yapılmış olan Selimiye Camii, Edirne’ye gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak bilinen bu Camii, 1568 yılında Osmanlı Padişahı 2. Selim tarafından yaptırılmıştır. Edirne’nin merkezinde bulunan Selimiye Camii’yi mutlaka görmelisiniz.

edirne'de gezilecek yerler
http://www.fotografturk.com/meric-koprusu-p128863

Edirne’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri de Meriç Köprüsü’dür. Meriç Köprüsü Edirne ile bütünleşmiş yapılardan biridir. Meriç Nehri üzerinden geçen bu köprüden geçerek muazzam manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle ilkbaharda manzara çok daha harika hale geliyor. Edirne’de ne yapılır diye merak ediyorsanız doğal güzelliklerden biri olan Meriç Nehri’ni mutlaka ziyaret edin.

https://m.bianet.org/bianet/toplum/186229-edirne-de-kakava-kutlandi

Her yılın mayıs ayında yapılan Kakava şenlikleri de Edirne’de gezilecek yerler arasında yer alıyor. Eğlenceli ve harika geçen bu şenlik Romanların neşesine tanık olabileceğiniz harika etkinliklerden biridir.

https://www.youtube.com/watch?v=_8FCUQnmMPo

Doğal güzelliklerin yanı sıra alışveriş yapmak ve şehirde gezmek istiyorsanız Ali Paşa Çarşısı’na mutlaka uğramalısınız.

Edirne’de ne yemeli?

http://jorkoyollarda.com/edirneden-10-numara-10-lezzet/

Edirne’nin meşhur lezzetlerini tatmadan İstanbul’a dönmeyin. Beyaz peynir, badem şekeri, ciğer tavası ve deva-i misk helvası kesinlikle tadılması gereken lezzetlerden birkaçı.

http://www.ntvspor.net/diger-sporlar/tarihi-kirkpinar-guresleri-ntv-sporda-579dcb0bc873cc40a464896f

Eğer denk gelirseniz ünlü Kırkpınar yağlı güreşlerini de mutlaka izleyin. Edirne’nin kültürünü daha yakından görmek için bu şenlikler en ideal etkinliklerdir.

Haftasonu gidebileceğiniz Edirne, size farklı bir kültürün kapısını açabilir ve rutin hayatın stresinden arındırabilir.

 

 

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply