İrlanda’ya Küçük Bir Yolculuk

Gitme fırsatım hiç olmamasına rağmen, görmeden aşık olduğum bir ülkedir İrlanda… Müziği, birası, dansları, doğası, aksanları ve tabi ki James Joyce.. Hepsi İrlanda’yı sevmek için ayrı bir nedendir. Keza gitmek istemek içinde… Fırsatınız ve biraz da paranız varsa hiç düşünmeyin İrlanda’ya Küçük Bir Yolculuk yapın.

İrlanda’ya gidip ne yapalım peki diyecek olursanız, çok gezmedim ama çok okudum deyip birkaç küçük tavsiyede bulunabilirim sizlere.

Ne Zaman Gitmeli?

 

Sıcak havaların, uzun günlerin ve festivallerin tadına varmak istiyorum derseniz Mayıs-Ağustos arası gitmenizi tavsiye ediyoruz.  İlkbahar ve sonbahar aylarında da havalar gayet güzeldir fakat bol bol Irish müziğini ve kültürünü görebileceğiniz festivaller görece az olacaktır.

Ne Yemeli?

rozbif

Yediğin içtiğin senin olsun bana gördüğünü anlat derler ama biz yinede yemek konusuna değinmeden geçmeyelim.

Aslında İrlanda mutfağı olarak tanımlayabileceğimiz bir yemek kültürleri yoktur fakat gitmişken bir Rozbif yemeden gelmeyin. Ülkemizde daha çok Ege mutfağında rastlarız fakat Irishlerin elinin değdiğinin daha lezzetli olduğunu söylüyorlar. Ben onların yalancısıyım.

Foto

Ülke de sınırsız patates üretimi var. Tarıma çok elverişli olmayan topraklarında patates kolayca yetişebiliyor. Dolayısıyla envai çeşit patatesli yemekler bulabilirsiniz.

Foto

Nerelere Gitmeli?

Bence yazması en zor olan bölüm bu. Tarihi, kültürel ve doğal mirasıyla gidilmesi gereken o kadar çok yer var ki… Elimde olsa hepsini sizlerle paylaşmak isterim fakat bu günlerimi alabilir. O yüzden şimdilik en popüler olanlarıyla idare edelim.

 

Cashel- Tarihi Kale

cashel

 

Trinity Koleji

tiriniti

 

Trinity Koleji’ndeki Eski Kütüphane

tiriniti kütühane

 

Liffey Nehri kenarında The Four Courts

four-courts

 

Conor Geçidi Şelalesi

conor

 

The Temple Bar 

temple bar

 

Tavsiye etmesi bizden, gezip görmesi sizden dostlar. Bu güzel yerlere gittiğinizde uğramayı unutmayın. Özellikle de The Temple Bar’da Irish birası eşliğinde mükemmel Irish müziğini dinlemeden gelmeyin derim. Esen kalın!

Gülşah Satun

Gülşah Satun, Ankara Üniversitesi'nde sosyoloji bölümü öğrencisi. Sıradanlığa, kalıplara, önyargılara ve sorgulamayan akla düşman, varoluşa hayran... Ankara'nın bozkırına "sosyolog olcam ben" deyip gelmiş hatun kişisi. Sosyolog olcam derken düşe kalka gittiği yolda bizimle karşılaştı ve Kadınım Mutluyum deyip bu mutluluğunu diğer kadınlarla da paylaşmak için yol arkadaşımız oldu. Toplumlu, kalıplı, ataerkilli, femisitli bi' şeyler demek isterseniz, aslında herhangi bir şey söylemek isterseniz [email protected]'dan ulaşabilirsiniz.

No Comments Yet

Leave a Reply