Kitap İncelemesi: İnsan Ne İle Yaşar?

Merhabalar,

Ben Meltem. Bir gün Betül ile konuşurken bana istersem Kadınımmutluyum.com’ da yazılar yazabileceğimi söyledi. Ben de zaten bir şeyler yapmak istiyordum ki çok iyi denk geldi. Bundan sonra sizlerle Kültür Sanat bölümünde Emine’ yle birlikte Kültür Sanat  editörü olarak sesleneceğim. ilk yazımda bir kitap paylaşmak istedim.

Tolstoy’un büyük beğeni toplayan kitaplarından biri; İnsan Ne İle Yaşar?

Kitap 4 hikayeden oluşmakta.  Hikayelerden birinde bu sorunun cevabını da veriyor yazar. Tolstoy müslüman mıydı bilemiyorum zira böyle söylentiler var değilse bile müslümalığın ana değerlerini birçok müslümanım diyenden daha iyi kavramış bir insadı.

Kitaptaki karakterlerden Simon ve karısı Matryona günümüzda unutulmaya yüz tutmuş insani değerlere sahipler. Sabır, Allah korkusu, merhamet, tok gözlü olmak vurgulanan değerlerden.

İnsanın varoluş sebebine de değiniliyor kitapta. Yazara göre bu dünyada varlığın sebebi iyilik yapmak.

 

 

 

Kitaptaki anlatım ve kullanılan bazı kelimeler  o kadar Müslümanlığa özgü geldi ki, okurken şaşırdım. Bizim kültürümüze büyüklerimizin öğütlediği birçok değere yakın öğütler veren, düşündüren, vicdan muhasebesi yapmasını sağlayan bir kitap. Bildiğim kadarıyla 100 temel eser içinde de yer almakta.

Günümüz dünyasının maddeci, kapitalist atmosferinden bunalıp manevi dünyada biraz olsun soluklanmak için kaçırılmayacak bir fırsat, okumayanlara tavsiye ederim.

Bir tavsiye de film üzerine olsun; Tolstoy’un hayatının konu edildiği The Last Station filminde onun hoşgörüye ve insan sevgisine ne kadar önem verdiğini hayranlıkla izleyebilirsiniz. Bizdeki tasavvuf dergahlarına benzeyen bir sistemle öğrenciler yetiştirdiği kampları var. Filmde bir kadının kıskançlığının vardığı boyutları ve çekişmeyi de izleyeceksiniz.

 

 

Herkese kültür dolu bir haftasonu dilerim.

 

Meltem Karakaşoğlu

Meltem, kültür ve sanat damarımızı canlı tutan sevgili editörümüz. Bize hem sanattan bahsediyor hem de sokakta neler oluyor, nereler popüler nereleri gezmeli onlardan bahsediyor. Meltem'i daha yakından takip etmek için yazar sayfasına uğrayın!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.