!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali

Her yıl yapılan !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, sinema severlerin merakla beklediği festivallerden biri. Bağımsız filmlerin gösterildiği, sinema etkinliklerinin yapıldığı, atölyelerin kurulduğu ve harika partilerle sinemaseverlerin kaynaştığı bu harika festival Şubat ve Mart aylarında izleyicisi ile buluşuyor. 15 yıldır geniş bir izleyici kitlesine sahip olan !f İstanbul festivali, kültür sanat dünyasında oldukça önemseniyor. Sinema dünyasına yepyeni bir soluk katan ve birkaç günlüğüne harika filmler izleyip iyi vakit geçirebileceğiniz bu festival İstanbul, Ankara ve İzmir’de izleyicisi ile buluşuyor. Cinemaximum sinemalarında gerçekleşen bu gösterimler farklı ve sanatsal çalışmaları görebilmeniz açısından harika bir fırsat.

Yenilikçi sinemayı destekleyen uygulamaları ile de başarılı bulunan bu festivalde !f Türkiye’den kısalar bölümü ile, genç yönetmenlere $10.000 ödülü veriliyor. Böylece genç sinemacıların takdir ve teşvik edilmesi de sağlanmış oluyor. Ayrıca yine festival kapsamında !f Keşif bölümü ile dünyanın birçok farklı ülkesinde çekilmiş olan 9 film ve sinemacı izleyiciyle buluşuyor. Her sene yapılan bu gibi farklı bölümlerle birlikte sinemanın değeri arttırılırken sinemaseverler için de harika birkaç gün oluyor.

18-28 şubat arasında İstanbul’da gerçekleşen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali tarihlerini kaçırdığınız için üzülmenize gerek yok. Çünkü 3-6 mart arası Ankara ve İzmir’de bu festivale katılma imkanına sahipsiniz. Bu tarihler arasında festivale katılmak için Ankarada Cinemaximum Armada, İzmirde ise Cinemaximum Konak Pier sinemalarına gidebilirsiniz.

15.si düzenlenen !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali ana teması olarak ise “!f İstanbul birleştiriyor”u belirlemiş. Sanatseverlerin çok seveceği ve İzmir ile Ankara’da hala devam eden festivalde 40 ülkeden tam 113 film gösteriliyor.

3 Mart’ta !f Ankara’nın açılışını yapan film, Amber Fares’in Speed Sister (Hızın Kızları), İzmir’in açılışını yapan film ise Runar Runarsonn’un Serçeler adlı filmi idi. 6 Mart’a kadar devam edecek olan bu festivallerdeki filmlere göz atmanızda fayda var. 4 ve 6 mart arası !f Ankara ve !f İzmir’de gösterilecek filmler arasında The Man Who Fell To Earth (Dünyaya Düşen Adam), 2015 yılının en çok konuşulan filmi James White ve büyük jüri ödülününü sahibi olan The Russian Woodpecker
Rus Ağaçkakanı filmi yer alıyor.

 

 

Damla Akar

İstanbul Üniversitesi Radyo Sinema Televizyon Mezunu olsa da gönlünü yazarlığa kaptırmış, büyümeyi kabul etmeyen ve çocuk ruhundan vazgeçmeyen, edebiyata ve müziğe tutkun, aktif bir sosyal medya kullanıcısıdır bizim Damlamız!

No Comments Yet

Leave a Reply